Macierzanka piaskowa nie tylko pięknie zdobi ogród. Jej właściwości zaskakują

W ogrodach często wypełnia przestrzenie między roślinami, a także efektownie zdobi skalniaki. Macierzanka piaskowa może być jednak nie tylko piękną ozdobą ogrodu. Jak się okazuje, jej właściwości są też wykorzystywane w lecznictwie i kosmetyce.

Drobne różowopurpurowe kwiaty macierzanki piaskowej dorastają od 5 do 30 cm. Jednak kwiat zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem. Jest on bardzo intensywny szczególnie w okresie kwitnienia. Ponadto właściwości macierzanki wykorzystywane są w lecznictwie i kosmetyce. Jak dbać zatem o kwiat w okresie zimowym, aby latem ponownie pięknie porastał nasz ogród? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Macierzanka piaskowa. Pielęgnacja jest banalnie prosta

Jedną z największych zalet macierzanki jest łatwość uprawy. Poradzi sobie z nią każdy nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa. Kwiaty są odporne na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Macierzanka piaskowa najlepiej rośnie w miejscach intensywnie nasłonecznionych i odkrytych. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu, ale przy tym nie doprowadzać do przelania. Roślina nie przepada za zbyt wilgotną ziemią. I tak naprawdę na tym koniec. Można czasem zasilać ziemię kompostem, ale nie jest to konieczne. 

Jak dbać o macierzankę piaskową zimą? To bardzo odporna roślina

Pędy na macierzankach piaskowych pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a swoim wyglądem zdobią ogród aż do września, a czasami nawet i października. Po przekwitnięciu przed zimą należy usunąć kwiatostany i odkryć byliny. Macierzanki dobrze znoszą niskie temperatury, więc nawet jeśli trochę przemarzną, to na wiosnę ponownie się zregenerują. 

Właściwości macierzanki piaskowej. Jak można ją zastosować na co dzień? 

Wyciągi i olejki z macierzanki mają niezwykle wiele zastosowań. W lecznictwie cenione są, chociażby jej właściwości antybakteryjne czy wykrztuśne. W kosmetyce stosuje się ją natomiast głównie przy produkcji produktów przeznaczonych do cery tłustej. Doskonale radzi sobie z rozszerzonymi porami i świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. 

Więcej o: