Czy można zwrócić nietrafiony prezent bez paragonu? O tym warto wiedzieć, zanim pójdziemy do sklepu

Obdarowywanie bliskich prezentami w święta to jedna z bożonarodzeniowych tradycji. Niestety, zdarza się, że mimo starań podarunek nie spełnia twoich oczekiwań. Czy możesz zwrócić nietrafiony prezent, gdy nie masz paragonu? Sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się zdawać.

Zdublowana książka, kosmetyki, które uczulają lub torebka zupełnie nie w twoim stylu — wtopa z prezentami może przydarzyć się każdemu. Czy możesz je zwrócić, jeśli nie masz paragonu?

Krótkie życzenia bożonarodzeniowe, które ucieszą bliskich. Spraw im radość świątecznym SMS-emKrótkie życzenia bożonarodzeniowe dla bliskich. Spraw im radość SMS-em

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz jest już gotowa na święta. Jakie prezenty znajdziemy pod jej choinką?

Zanim zdecydujesz się na niepewny zakup, upewnij się, że dany sklep w ogóle przyjmuje zwroty

Jak możemy przeczytać na biznes.gov.pl "Sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu towaru, jeżeli został zakupiony w sklepie stacjonarnym, tylko dlatego, że klient się rozmyślił". Prawo zezwala jedynie na zwrot towaru uszkodzonego. Na szczęście, w większości sklepów zwroty są możliwe, ale dla pewności jednak lepiej potwierdź tę informację u sprzedawcy.

Warto wiedzieć, że szczególnie w okresie świątecznym, sklepy często idą konsumentom na rękę, wydłużając termin zwrotu lub ułatwiając go. Nie jest to jednak regułą. Dodatkowo zwrot nie zawsze jest równoznaczny z oddaniem gotówki — niekiedy pieniądze trafiają na kartę podarunkową. Pamiętaj, że zwrotom nie podlegają często produkty przecenione lub wykonywane na specjalne zamówienie.

ChoinkaJak przedłużyć trwałość choinki? Dodaj do wody dwie przyprawy

Czy do zwrotu w sklepie stacjonarnym potrzebujesz paragonu? 

Zgodnie z rozporządzeniem, aby zwrócić towar zakupiony w sklepie stacjonarnym, musisz przedstawić dowód zakupu. To jedyny formalny sposób na potwierdzenie, że dany przedmiot faktycznie został zakupiony w konkretnym miejscu. Nigdzie nie jest jednak napisane, że musi to być paragon. Zamiast niego, możesz pokazać:

  • fakturę,
  • wyciąg z terminala,
  • potwierdzenie płatności z konta bankowego,
  • dokument gwarancji podbity przez sprzedawcę.

Posiadanie paragonu oczywiście ułatwia cały zwrot, ale nie jest warunkiem koniecznym.

Zwrot zakupów przez internet — czy potrzebny jest paragon?

Co w przypadku zakupów zrobionych przez internet? Tu sprawa jest dużo prostsza, albowiem towar zakupiony online masz prawo zwrócić w przeciągu 14 dni bez podania przyczyny. Ta zasada obowiązuje w każdej sytuacji, gdy kupiłeś produkt poza siedzibą firmy. Dodatkowo przy zwrocie nie potrzebujesz paragonu — wystarczy inny dowód zakupu, np. email. 

Więcej o: