40-letni lekarz ortopeda dr Shahab Mahboubian znany jest ze swojej wyjątkowej specjalizacji, gdyż zajmuje się wydłużaniem kończyn. Jak sam przyznaje, po zabiegu niektórzy z nich są wyżsi nawet od niego, co stawia tych pacjentów powyżej średniej krajowej. Jak zaczęła się kariera doktora i kim najczęściej są jego pacjenci?
Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Dr Shahab Mahboubian jest ortopedą, który od 13 lat specjalizuje się w korygowaniu i wydłużaniu kończyn. W wywiadzie dla amerykańskiego Insidera opowiedział o swojej pracy oraz o tym, jak zmienili się pacjenci, którzy przychodzą do niego po pomoc. Skąd pomysł na taki kierunek zawodowy?
Specjalizowałem się w chirurgii wydłużania kończyn, ponieważ chciałem robić coś innego niż wszyscy. Chciałem też pomóc tej części ludności, która nie ma dostępu do usług korygujących deformacje i rozbieżności w długości kończyn.
Jak sam przyznaje, na początku kariery skupiał się na operacjach korygujących zniekształcenia powstałe w wyniku urazów lub wad wykrytych po urodzeniu (takich jak kolana koślawe czy szpotawe). Dr Shahab Mahboubian korygował te deformacje oraz urazy, aby jego pacjenci mogli sprawniej się poruszać, a nawet uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych. Obecnie dr Shahab Mahboubian przyjmuje niewielki odsetek takich pacjentów. Teraz zgłaszają się o niego osoby, które przychodzą po pomoc z innych przyczyn.
Dr Shahab Mahboubian obecnie zajmuje się głównie kosmetycznym wydłużaniem kończyn, a przede wszystkim operacją nóg w celu zwiększenia wzrostu swoich pacjentów. Jego klinika pokazuje swoje działania w mediach społecznościowych, co jeszcze bardziej spopularyzowało ten zabieg. Sam mówi o tym tak:
Dostaję około 20 wiadomości e-mail dziennie z pytaniem o zabiegi wydłużania kończyn, a nawet 40, gdy jeden z naszych postów zdobywa popularność na TikToku lub Instagramie.
Każdego dnia zgłaszają się do niego ludzie z całego świata, a aż 85% jego pacjentów stanowią mężczyźni. Dlaczego decydują się na zabieg? Dr Shahab Mahboubian na podstawie swoich obserwacji mówi, że często są oni wyśmiewani przez swój niski wzrost. Wielu pacjentów pragnie zyskać dodatkowe centymetry, ponieważ kobiety nie zwracają na nich uwagi. Niektórzy nawet twierdzą, że niski wzrost uniemożliwia im rozwój kariery. Jak sam lekarz twierdzi:
Pomysł, że można być wyższym, fascynuje niemal wszystkich ludzi. Jednak najczęściej moimi klientami są mężczyźni z problemami z pewnością siebie.
Mimo dużego zainteresowania zabiegiem niektórzy muszą z niego zrezygnować ze względów finansowych. Taka operacja może kosztować od 75 tys. do 90 tys. dolarów. Często okazuje się też, że dany pacjent nie kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Wszystko przez to, że tkanki miękkie niektórych osób, czyli mięśnie, ścięgna, żyły, tętnice i nerwy nie są elastyczne, co uniemożliwia przeprowadzenie operacji.
A jakie efekty można uzyskać po operacji wydłużenia kończyn? Niektórzy pacjenci zyskali jedynie cztery cm wzrostu, a inni mogą liczyć nawet na 16 cm. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz elastyczności tkanek. Dr Shahab Mahboubian przyznaje jednak, że nawet niewielka różnica może zupełnie odmienić charakter pacjenta, dodając mu większej pewności siebie.
Na czym polega operacja wydłużenia kończyn? Pacjenci mogą dochodzić do siebie nawet kilka miesięcy
Dr Shahab Mahboubian tłumaczy, że operacja wydłużenia kończyn jest wykonywana w mało inwazyjny sposób, choć dla laika opis zabiegu wcale tak nie brzmi. Polega on na umieszczeniu w kości prętu, który można rozszerzać za pomocą maszyny magnetycznej. Dzięki niej codziennie powiększa się przestrzeń w kości o 1 mm, która, wraz z tkankami miękkimi, nadbudowuje się, a przez to także wydłuża.
To powolny i naprawdę bolesny proces. Mimo wszystko pacjenci wychodzą ze szpitala już trzy dni po operacji, a do pracy mogą wrócić po dwóch tygodniach, jeśli odbywa się ona w trybie siedzącym. Gdy praca pacjenta wymaga wysiłku fizycznego lub stania przez dłuższy czas, może do niej wrócić dopiero po ośmiu lub nawet po dwunastu miesiącach.