Kąpiel w wannie czy szybki prysznic. Co kosztuje mniej? Wyliczenia mogą być zaskakujące

Rosnące ceny i inflacja sprawiają, że chętniej kalkulujemy pewne rzeczy, by poszukać nieco oszczędności. Powraca wtedy odwieczny dylemat. Co jest tańsze - kąpiel w wannie czy szybki prysznic? Wiemy, która opcja jest bardziej ekonomiczna i co zrobić, by zaoszczędzić podczas codziennego mycia się.

Co kosztuje mniej: kąpiel w wannie czy umycie się pod prysznicem? Zwykle uważa się, że to druga opcja jest bardziej ekonomiczna. Czy w dobie rosnących cen nadal jest to najtańszy wybór? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu „Ciałość"

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kąpiel w wannie a szybki prysznic. Która opcja jest mniej kosztowna?

Do oszacowania kosztów musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: cenę wody za metr sześcienny, opłatę za jej podgrzanie oraz wielkość wanny. Parametry te wahają się w zależności od różnych sytuacji i preferencji, jednak uśredniając wszelkie wyliczenia, można oszacować, że jednorazowa kąpiel kosztuje około 2,36 zł. Dane te zostały wyliczone dla wanny o pojemności 100 litrów.

A co z myciem się pod prysznicem? Uśredniając, można oszacować, że w ciągu minuty zużywamy około 7 litrów wody. Biorąc więc ośmiominutowy prysznic, zapłacimy za niego około 1,12 zł. Na tej podstawie, porównując wyniki, widzimy, że to szybki prysznic jest tańszym rozwiązaniem. Jeśli jednak spędzamy pod nim więcej czasu, koszty zaczynają przybliżać się do tych, które generuje kąpiel w wannie.

Warto więc na co dzień znaleźć odpowiedni balans. Najtaniej jest brać szybki prysznic, jednak co jakiś czas można sobie pozwolić na kąpiel w wannie. Mimo większych kosztów spędzamy w niej o wiele więcej czasu niż pod prysznicem, więc opłaty nieco się wyrównują. Okazuje się też, że wodę po kąpieli można wykorzystać jeszcze do innych celów, co jeszcze bardziej obniża jej koszty. Jak to zrobić?

Co zrobić, by kąpiel w wannie była bardziej ekonomiczna? Wykorzystaj te wskazówki

Ponowne wykorzystanie wody po kąpieli to nie tylko rozwiązanie, które obniża jej koszty, lecz także jest przyjazne środowisku. Co można z nią zrobić? Przede wszystkim warto wykorzystać ją do spłukiwania wody w toalecie. Dzięki temu zapłacimy mniej za odprowadzanie ścieków oraz za samo zużycie wody, ponieważ nie będziemy potrzebować dodatkowych litrów do spłukiwania jej po skorzystaniu z toalety. To rozwiązanie może być dla niektórych nieco uciążliwe, jednak pozwoli zaoszczędzić i jest przyjazne środowisku, dlatego warto je rozważyć oraz wypróbować. Niektórzy decydują się taką wodą podlewać również trawnik i rośliny, jeśli na co dzień korzystają z naturalnych oraz ekologicznych produktów do mycia.

Więcej o: