1 grosz. Tyle wynosi najniższa emerytura wypłacana przez ZUS. Jakie kwoty pobierają rekordziści?

Podczas niedawnej debaty, prof. Gertruda Uścińska podała, ile wynoszą najwyższe oraz najniższe emerytury, jakie wypłaca ZUS. Choć średnia wynosi 3300 zł dla mężczyzn i 2200 zł dla kobiet, są wyjątki, które szokują.

Mimo wielu dodatków i waloryzacji wysokość przeciętnej emerytury wciąż pozostawia wiele do życzenia. Rosnące koszty życia i inflacja nie ułatwiają seniorom sprawy. Ile wynoszą najwyższe i najniższe świadczenia, które wypłaca ZUS? Kwoty szokują!

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Ile wynosi średnia wypłacana emerytura dla kobiet i mężczyzn?

Niedawno odbyła się debata "Kobieta w XXI wieku: demografia, zdrowie, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne" podczas której przemawiała prof. Gertruda Uścińska. Pełni ona funkcję prezeski Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje portal Fakt.pl, przyznała, że obecnie średnia emerytura, jaka jest wypłacana, wynosi 3300 zł dla mężczyzn i 2200 zł dla kobiet. O ile te kwoty nikogo nie zaskakują, wysokość najniższej i najwyższej wypłacanej emerytury może szokować.

Najwyższe emerytury, jakie wypłaca ZUS. Kwoty robią wrażenie

Uścińska podała, że obecnie najwyższe świadczenie, jakie wypłaca ZUS, wynosi 37 815 zł. Mężczyzna, który je otrzymuje, pracował przez 67 lat jako naukowiec nauk przyrodniczych i technicznych. Na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat. Z kobiet rekordzistka pobiera świadczenie w wysokości 26 868 zł. Ma za sobą 61-letni staż ubezpieczeniowy, a na zasłużoną emeryturę przeszła mając 81 lat. Jak podaje fakt.pl, zajmowała się pośrednictwem pieniężnym.

Najniższe świadczenia, które wypłaca ZUS. "Czynimy starania, by zmienić zasadę prawną"

To jednak nie koniec szokujących informacji. Prof. Gertruda Uścińska podzieliła się także informacją, ile wynoszą najniższe emerytury. Okazuje się, że jest to:

  • 1 grosz dla kobiety, która przepracowała jeden dzień na umowie zlecenie,
  • 2 grosze dla mężczyzny, który przez dzień prowadził własną działalność.

- Z minister pracy czynimy starania, by zmienić zasadę prawną, która została w latach 90. wprowadzona do ustawy, że jedna składka otwiera prawo do emerytury. Jedna składka. To powoduje, że przybywa nam emerytur niższych od najniższych. - przyznała prof. Uścińska. Obecnie ZUS wypłaca 338 tysięcy emerytur poniżej kwoty minimalnej. Specjalistka wyjaśnia, że sprawa ta wymaga uporządkowania z zachowaniem praw nabytych oraz że należałoby wskazać minimalny okres lub określić minimalny kapitał, który uprawniałby do wypłaty emerytury dożywotnio. 

Więcej o: