Czym posypać kostkę brukową zimą? Zamiast soli wykorzystaj ten produkt. Jest o wiele skuteczniejszy

Czym posypać kostkę brukową zimą? Powierzchnia wymaga szczególnej pielęgnacji niezależnie od pory roku. Odśnieżanie warto przeprowadzać regularnie, by nie dopuścić do zamarznięcia śniegu. Gdy to nastąpi, dobrze wiedzieć, co robić, by nie uszkodzić kostki. Przede wszystkim zrezygnuj z soli!

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, sypanie soli na kostkę brukową zimą nie jest najlepszym pomysłem. Materiał jest łatwy w utrzymaniu, jednak może okazać się nieodporny na działanie czynników zewnętrznych. Nie warto też mechanicznie odkuwać lodu metalowymi narzędziami, co z czasem doprowadza do uszkodzenia powierzchni pod spodem poprzez nieestetyczne zarysowania i odpryski. Jak więc poradzić sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi i czym posypać kostkę brukową oraz oblodzone schody? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Odśnieżanie to obowiązek. Dlaczego jest takie ważne?

Czym posypać kostkę brukową zimą? Zapomnij o soli!

W trosce o kostkę brukową, a także zdrowie domowników należy pozbywać się śniegu od razu, gdy się pojawi. Wystarczy wykorzystać w tym celu twardą miotłę, np. z brzozy, którą warto trzymać przy drzwiach. Można też kupić specjalną łopatę. Dzięki temu śnieg nie zdąży przymarznąć, domownicy go nie przydepczą, a mechaniczne skuwanie lodu nie uszkodzi powierzchni.

Jeśli masz zwierzęta domowe, które wyprowadzasz na dwór i dbasz o środowisko, dobrze, jeśli zapomnisz o posypywaniu kostki brukowej solą kamienną. Częste stosowanie produktu może spowodować nieestetyczne odbarwienia materiału, podrażniać łapy czworonogów, niszczyć obuwie oraz hamować wzrost krzewów i innych roślin.

Czym posypać oblodzone schody? Wykorzystaj zwykły piasek

Najbezpieczniejszym, najtańszym i najprostszym sposobem jest posypywanie schodów i kostki brukowej piaskiem lub mikrogresem (rozdrobnionym gresem o ostrych krawędziach), które zapobiegają poślizgnięciom. Po zimie można je zamieść do pojemnika i wykorzystać w kolejnym sezonie.

Inną metodą jest wykorzystanie chlorku magnezu lub chlorku wapnia. Materiały są obojętne dla środowiska, a ich działanie jest znacznie wydajniejsze, jednak warto mieć na uwadze, że kosztują więcej niż tradycyjna sól drogowa.

Więcej o: