Co zrobić, gdy kaloryfer słabo grzeje? Pomoże pewien prosty trik. Zajmie ci 5 minut

Temperatury za oknem są coraz niższe, a w twoim domu wieje chłodem? Jeśli masz ustawione kaloryfery na maksymalną temperaturę grzania, a nadal jest zimno, sprawdź, czy twoje grzejniki poprawnie działają. Jak to zrobić i co w sytuacji, gdy zauważysz nieprawidłowości? Podpowiadamy.

Zima rozpoczęła się na dobre, a niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że chętniej podkręcamy kaloryfery w naszych domach. Co, jeśli jednak okazuje się, że ustawiliśmy je na najwyższy możliwy stopień grzania, a w mieszaniu wciąż wieje chłodem? Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zastanawiasz się, czy twoje grzejniki działają poprawnie? Tak sprawdzisz je w kilka chwil

Kaloryfery są rozkręcone na najwyższą temperaturę i nadal są zimne? Okazuje się, że problem ten może być spowodowany przez zapowietrzenie. Jak sprawdzić, czy to właśnie jest powód, przez który twoje grzejniki nie działają tak, jak powinny?

Pierwszym objawem, który szybko zwróci naszą uwagę, jest to, że kaloryfery są zimne. Słyszysz do tego charakterystyczne bulgotanie wody, gdy stoisz w ich pobliżu? W takim razie twoje grzejniki prawdopodobnie są zapowietrzone. Aby znów prawidłowo funkcjonowały, należy je odpowietrzyć. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu? Poradzisz sobie z nimi bez wzywania fachowca

Odpowietrzanie grzejników brzmi na trudne i czasochłonne zadanie, jednak wcale tak nie jest. Usterkę tę można z łatwością usunąć samodzielnie. Właśnie dlatego nie musisz wzywać specjalisty, który się tym zajmie, ponieważ istnieje łatwy, domowy sposób, który zniweluje problem. Jak odpowietrzyć grzejniki krok po kroku?

  1. Zakręć zawór grzejnika, przekręcając go na "0" lub obrazek płatka śniegu.
  2. Podstaw pod zawór dużą miskę. Możesz dodatkowo zabezpieczyć podłogę wokół grzejnika ręcznikami.
  3. Za pomocą odpowiedniego klucza zacznij powoli odkręcać śrubę. Zaraz po tym usłyszysz syczenie, a następnie do miski zacznie spływać woda.
  4. Po chwili dokładnie zakręć śrubę i ustaw zawór kaloryfera na odpowiednią moc grzania, by znów cieszyć się ciepłym, działającym grzejnikiem.

Odpowietrzanie nie pomogło i kaloryfer nadal nie grzeje? Wtedy warto wezwać specjalistę, który oceni, co się wydarzyło. Możliwe, że grzejniki po prostu już się wysłużyły i będą wymagały wymiany.

Więcej o: