Jak pozbyć się tłustych plam z obrusów? Polej materiał tym płynem, a szybko wywabisz zabrudzenia

Wigilijna kolacja nie może się odbyć bez pięknego obrusu, który zazwyczaj długo czeka w szafie na wyjątkową okazję. Po posiłku może się okazać, że tłuste plamy z jedzenia nijak nie chcą zejść. Na szczęście problem można rozwiązać prostymi sposobami. Sprawdź, czy masz już te produkty w domu.

Święta Bożego Narodzenia są czasem, gdy ustrajamy stół najpiękniejszymi obrusami, jakie mamy. Okazja jest wyjątkowa, dlatego ważne, by utrzymać odpowiedni klimat. Niestety w efekcie po kolacji często okazuje się, że materiał nosi na sobie ślady tłustych plam, których nijak nie da się usunąć zwykłym praniem w pralce. Jak sobie z tym poradzić? Spieszymy z pomocą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Plama z barszczu? Zszarzały obrus? Te i inne problemy rozwiążesz przy pomocy soli kuchennej. Sprawdź jak!

Jak pozbyć się tłustych plam z obrusów? Wypróbuj produkty, które masz już w domu

Działanie w przypadku tłustych plam na obrusie warto podjąć jak najszybciej, bo zaschnięte zabrudzenia są dużo trudniejsze do usunięcia. Wystarczy zastosowanie prostych produktów, które większość z nas ma już w domu.

  1. Płyn do mycia naczyń — Sposób sprawdzi się na świeże plamy. Należy polać materiał płynem, odczekać kilkanaście minut i spłukać wodą pozostałości produktu.
  2. Mąka ziemniaczana — Proszek dzięki swoim właściwościom absorbuje zapachy i plamy z tłuszczu, dlatego sprawdzi się nawet w przypadku nieco starszych plam. Wystarczy posypać nim zabrudzenia, a po kilkunastu minutach usunąć nadmiar produktu i wyprać obrus w pralce.
  3. Mocno rozcieńczony alkohol — Polanie plamy takim specyfikiem również wywabi nieestetyczne plamy.

Jak usunąć plamy z wosku na obrusie? Zastosuj metodę "na ciepło" lub "na zimno"

Wigilijna kolacja stoi też pod znakiem zdobiących stół stroików. Elementem wielu z nich są świeczki, dlatego nic dziwnego, że łatwo o plamę z wosku na obrusie. Na szczęście i na takie zabrudzenia istnieją proste rozwiązania, na które nie wydasz nawet złotówki.

  1. Włóż obrus do zamrażarki na kilka godzin — Niska temperatura spowoduje szybkie twardnienie wosku, dzięki czemu będzie łatwo odchodził od materiału.
  2. Połóż na desce do prasowania ścierkę, na niej obrus, a na samej górze kolejną ścierkę — Wyprasowanie plamy w takim zabezpieczeniu sprawi, że wosk się roztopi i będzie łatwiejszy do ściągnięcia.
Więcej o: