Czy w Wigilię sklepy są otwarte? Godziny otwarcia sklepów największych sieci handlowych

Czy w Wigilię sklepy są otwarte? Jeśli w ostatniej chwili przypomnimy sobie, że zapomnieliśmy kupić jakiś produkt, będziemy musieli pośpieszyć się z wizytą w sklepie.

Do kiedy czynne są sklepy w Wigilię? Zakupy zrobimy, ale tylko do pewnej godziny

Do kiedy czynne są sklepy w Wigilię? Większość z nas zaopatrzy się w produkty na Boże Narodzenie już wcześniej. Niekiedy robimy zakupy nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Jednocześnie każdemu może zdarzyć się drobne przeoczenie. W takich sytuacjach niemal w ostatniej chwili decydujemy się na wizytę w sklepie - najczęściej tym najbliższym. Okazuje się jednak, że w Wigilię musimy się bardzo pospieszyć. Nie jest to wprawdzie dzień wolny od pracy, ale sklepy muszą być zamknięte wcześniej. Decydują o tym przyjęte przepisy prawne. 

Do której są czynne sklepy w Wigilię? 

Do której są czynne sklepy w Wigilię? Jest to dzień pracy, ale objęty szczególnymi zasadami co do godzin otwarcia sklepów. W podobny sposób uregulowano tę kwestię w Wielką Sobotę. Decyduje Ustawa z 19 grudnia 2018 r. o handlu w niedziele i niektóre inne dni. W myśl jej zapisów sklepy mogą być otwarte tylko do godziny 14.00. 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Do której otwarte są sklepy w Wigilię 2022? Sieciówki

Do której otwarte są sklepy w Wigilię 2022? Ograniczenia dotyczące handlu obejmują tego dnia także duże sieci handlowe. Dodatkowo można się spodziewać tego, że wiele spośród popularnych sieciówek zamknie się wcześniej, bo już o 13.00. Warto wiedzieć:

  • Sklepy Biedronki będą w Wigilię czynne do godziny 13.00.
  • Również Lidl zamyka swoje placówki w Wigilię o 13.00.
  • Podobną politykę prowadzi Kaufland, w którego sklepach zrobimy zakupy do godziny 13.00.
  • Dłużej można skorzystać z oferty Żabki. Poszczególne sklepy sieci mogą być czynne do godz. 14.00. 

Do której sklepy są czynne w Wigilię 2022? Wyjątki

Do której sklepy są czynne w Wigilię 2022? Obowiązująca ustawa pozostawia katalog wyjątków. Chodzi o te placówki, których ograniczenia nie obowiązują.

W Wigilię można więc liczyć na to, że dłużej czynne będą niektóre ze sklepów prowadzonych przez właścicieli. Zdarza się, że takie placówki są zamykane nawet o godz. 18.00. 

Zobacz też: Prezent dla babci na święta - świąteczne podarunki dla babci w kilku wersjach

Więcej o: