Czy trzeba odśnieżać balkon? Odpowiedź nie jest oczywista. Podpowiadamy, jak i dlaczego warto to robić

Czy odśnieżanie balkonu jest obowiązkowe? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przepisy nie regulują tej sprawy wprost. Mimo to zachęcamy do regularnego pozbywania się śniegu z balkonu. Dlaczego?

Zima zaatakowała na dobre. Prognozy pogody na nadchodzące dni przewidują dalsze opady śniegu. Odśnieżamy podjazdy oraz chodniki wzdłuż posesji. Co w przypadku balkonów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Czy musisz odśnieżać balkon? Przepisy nie są jednoznaczne

W przepisach nie znajdziemy jednoznacznego zapisu, który wymusi na nas odśnieżanie balkonu. Warto jednak zaznajomić się z art. 61 pkt 2 ustawy "Prawo budowlane", w którym możemy przeczytać, że "każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu, także w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (m.in. intensywnych opadów atmosferycznych)". W praktyce oznacza to, że zimą powinniśmy przypilnować, by z naszego balkonu nie spadał topniejący śnieg czy sople lodu, które mogą zagrozić przechodzącym pod nim przechodniom. 

Dlaczego warto odśnieżać balkon? Dzięki temu nie ulegnie zniszczeniu

Nawet jeśli nie ma jednoznacznych przepisów, które zobowiązują nas do odśnieżania balkonu, warto to robić. Dlaczego? Ciężki, zalegający puch może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, np. płytek balkonowych. Rozmrażanie i zamrażanie śniegu sprawia, że woda dostaje się w każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Gdy zamarza na nowo, zwiększa swoją objętość, przez co może doprowadzić do zniszczeń płyty balkonowej. Co więcej, śnieg może sprawić, że ściana, przy której leży, zostanie zawilgocona

Jak poprawnie odśnieżyć balkon? Co zrobić ze śniegiem?

Balkon należy odśnieżać regularnie, by nie dopuścić do zalegania na nim śniegu. Najczęściej używa się do tego specjalnej łopaty do śniegu, pamiętaj jednak, że może rysować płytki i deski. Lepiej zaopatrzyć się w specjalny zbierak podłogowy, który nada się zarówno do śniegu, jak i wody. Zakończony gumowym pasem nie uszkodzi żadnej powierzchni. Jeśli pod balkonem masz trawnik, śnieg możesz zrzucić bezpośrednio na niego. Jeśli nie, bo np. biegnie pod nim chodnik, najlepiej zebrać puch do wiadra i wysypać do wanny, wynieść lub wywieźć w odpowiednie miejsce. Choć brzmi to absurdalnie, jest to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się śniegu z balkonu.

Więcej o: