Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie każdy domownik zdaje sobie sprawę, że jego plastikowe okna PCV mają funkcję zmiany trybu na letni lub zimowy. Łatwo to sprawdzisz, lokalizując metalowe rolki ryglujące umieszczone z boku skrzydła. Znajdujący się tam czop, posiadający otwory na klucze lub ma owalny kształt, pozwala na regulowanie pozycji okna w różnych konfiguracjach. Fabrycznie zazwyczaj w oknach zastosowany jest tryb letni.
Regulacja systemu okiennego wpływa na zmianę stopnia docisku skrzydła. W konsekwencji zmniejsza się szybkość zużycia uszczelki oraz elementów złącznych. Kiedy można zmieniać tryb w oknach?
Funkcja regulowania przepływu powietrza pozwala na dopasowanie stopnia rozszczelnienia ramy do warunków panujących wewnątrz naszego domu, także temperatury na zewnątrz. Sposób ten szczególnie przyda się nam jesienią oraz zimą. Możemy wyregulować docisk uszczelki, a tym samym zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu.
Ustawianie trybu zimowego w oknach to nieskomplikowana czynność. Potrzebny nam będzie: klucz imbusowy, klucz torx, śrubokręt płaski, krzyżowy lub klucz płaski, oczkowy, który pozwoli wykonać nam to zadanie. Wszystko zależy od rodzaju okucia, dookoła okna. Zlokalizuj metalową śrubę w skrzydle, a następnie przekręć ją o 90 stopni (w prawo) i gotowe. Gdy będziesz chciał wrócić na tryb letni wiosną, wykonaj tę czynność ponownie, przekręcając śrubę w odwrotnym kierunku (w lewo).
Jeśli nadal będziesz zauważać znaczną nieszczelność lub okna wciąż nie będą dobrze przylegać do ościeżnicy, to rozwiąż sprawę, kontaktując się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę problemu i ją wyeliminuje.