Jak widzi pies kolory lub w nocy? Psi wzrok znacznie różni się od ludzkiego. Przełamujemy stereotypy

Do niedawno krążyło przekonanie, że psy nie rozróżniają kolorów i widzą świat w czarno-białych barwach. To nieprawda, chociaż faktem jest, że psy postrzegają kolory inaczej i patrzą na świat z innej perspektywy niż my. Jak widzą psy?

Psy towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Dziś są określane mianem najlepszego przyjaciela człowieka. Towarzyszą nam wszędzie – w domu, na spacerach i na wakacjach. Czy nasi czworonożni przyjaciele postrzegają świat tak jak my? 

Zobacz wideo Kinia wyznała, że nawiązała dobry kontakt ze zwierzętami

Poślubiła tego mężczyznę, żeby odziedziczyć dom w Alpach. Plan się jednak posypałWyszła za mąż, żeby odziedziczyć dom w Alpach. Plan się jednak posypał

Pole widzenia psa. Jak widzi pies?

Najwyższą rasą psów na świecie jest dog niemiecki – mierzy on do 90 cm w kłębie, a najmniejszym psem jest chihuahua. Ten mały piesek osiąga zaledwie 23 cm w kłębie. Obie te rasy widzą świat z innej perspektywy. Podobnie jest z człowiekiem. Psy są niższe od ludzi i patrzą na świat z innej wysokości, dlatego często nie dostrzegają rzeczy dziejących się w oddali. Jednak z racji innego rozstawienia oczu pole widzenia psa jest znacznie większe niż nasze i obejmuje 240 stopni. Psy nie muszą się obracać, aby obserwować otoczenie.

W odróżnieniu od człowieka, który skupia się na detalach – na twarzach lub oczach, psy postrzegają świat poprzez ruch. Psie oczy prędzej dostrzegą uciekające zwierzę niż nieruchomego człowieka. Nasze emocje psy odczytują poprzez nasze ruchy np. jeśli wykonujemy nerwowe i energiczne ruchy, nasz pupil wie, że jesteśmy zdenerwowani. 

Jennifer Lopez pokazała filmik z 77-letnią mamą. No i teraz już wszystko jasne! (zdjęcie ilustracyjne)Jennifer Lopez pokazała filmik z 77-letnią mamą. No i teraz już wszystko jasne!

Jakie kolory widzą psy? Czy psy widzą w ciemności?

Budowa psiego oka umożliwia im świetnie widzenie po zmroku. Bez problemu poruszają się w ciemności. Dostrzegają znacznie więcej kształtów niż ludzie. Pamiętajmy jednak, że psy nie dostrzegają szczegółów w taki sposób, w jaki widzi je człowiek. Nie posiadają też receptorów odpowiedzialnych za dostrzeganie i rozróżnianie kolorów i barw. Nasi czworonożni przyjaciele widzą dwa kolory: żółty i niebieski, natomiast czerwony kolor psy widzą jako kolor czarny. Dlatego zabawki i akcesoria dla pupila najlepiej wybierać w tych dwóch kolorach, gdyż nasz zwierzak będzie lepiej je widział.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: