Jak widzi pies kolory lub w nocy? Psi wzrok znacznie różni się od ludzkiego. Przełamujemy stereotypy

Do niedawno krążyło przekonanie, że psy nie rozróżniają kolorów i widzą świat w czarno-białych barwach. To nieprawda, chociaż faktem jest, że psy postrzegają kolory inaczej i patrzą na świat z innej perspektywy niż my. Jak widzą psy?

Psy towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Dziś są określane mianem najlepszego przyjaciela człowieka. Towarzyszą nam wszędzie – w domu, na spacerach i na wakacjach. Czy nasi czworonożni przyjaciele postrzegają świat tak jak my? 

Zobacz wideo Kinia wyznała, że nawiązała dobry kontakt ze zwierzętami

Pole widzenia psa. Jak widzi pies?

Najwyższą rasą psów na świecie jest dog niemiecki – mierzy on do 90 cm w kłębie, a najmniejszym psem jest chihuahua. Ten mały piesek osiąga zaledwie 23 cm w kłębie. Obie te rasy widzą świat z innej perspektywy. Podobnie jest z człowiekiem. Psy są niższe od ludzi i patrzą na świat z innej wysokości, dlatego często nie dostrzegają rzeczy dziejących się w oddali. Jednak z racji innego rozstawienia oczu pole widzenia psa jest znacznie większe niż nasze i obejmuje 240 stopni. Psy nie muszą się obracać, aby obserwować otoczenie.

W odróżnieniu od człowieka, który skupia się na detalach – na twarzach lub oczach, psy postrzegają świat poprzez ruch. Psie oczy prędzej dostrzegą uciekające zwierzę niż nieruchomego człowieka. Nasze emocje psy odczytują poprzez nasze ruchy np. jeśli wykonujemy nerwowe i energiczne ruchy, nasz pupil wie, że jesteśmy zdenerwowani. 

Jakie kolory widzą psy? Czy psy widzą w ciemności?

Budowa psiego oka umożliwia im świetnie widzenie po zmroku. Bez problemu poruszają się w ciemności. Dostrzegają znacznie więcej kształtów niż ludzie. Pamiętajmy jednak, że psy nie dostrzegają szczegółów w taki sposób, w jaki widzi je człowiek. Nie posiadają też receptorów odpowiedzialnych za dostrzeganie i rozróżnianie kolorów i barw. Nasi czworonożni przyjaciele widzą dwa kolory: żółty i niebieski, natomiast czerwony kolor psy widzą jako kolor czarny. Dlatego zabawki i akcesoria dla pupila najlepiej wybierać w tych dwóch kolorach, gdyż nasz zwierzak będzie lepiej je widział.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: