Babcia plus. Powstanie nowy dodatek dla seniorów? Wiemy, do kogo trafiłyby wypłaty

Rząd przyjął dokument "Strategia Demograficzna 2040", który jak zauważa dziennik "Fakt", daje szansę na wprowadzenie nowego dodatku dla seniorów. Czy jest szansa, że powstanie program Babcia plus? Kto mógłby liczyć na wypłatę pieniędzy?

"Strategia Demograficzna 2040" to przyjęty przez polski rząd dokument, którego celem jest zmiana spadkowej tendencji demograficznej. Zaproponowane rozwiązania mają zbliżyć kraj "do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń". Jak się okazuje, jest to również szansa na wprowadzenie nowego świadczenia dla seniorów. Mowa o programie Babcia plus. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

"Strategia Demograficzna 2040". Jakie zmiany ma wprowadzić dokument? 

Wsparcie rodziny w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, zabezpieczenie finansowe, rozwój rynku pracy, który byłby przyjazny rodzinie, ale także rozwój opieki zdrowotnej. To tylko niektóre z założeń, które mają wzmocnić rodzinę, a tym samym poprawić sytuację demograficzną w kraju. 

Dziennik "Fakt" poinformował, że jest to także szansa na wprowadzenie nowego świadczenia Babcia plus. Kto miałby szansę, aby je otrzymać? Przede wszystkim trafiłoby ono do seniorek, które przejmują opiekę nad wnukami od 1. do 3. roku życia. Wówczas oboje rodziców miałoby szansę na powrót do pracy. - Nie odnoszę się, że to będzie program Babcia Plus czy będzie się inaczej nazywał - wypowiedziała się minister Marlena Maląg. 

Babcia plus. Nowe świadczenie wejdzie w życie? 

Na razie nie wiadomo, czy rząd z takiej "furtki" skorzysta. Podobne rozwiązanie wprowadzone zostało natomiast na Węgrzech. Matki, które wracają do pracy, mogą zasiłek wychowawczy przekazać na dziadków. Wypłacany jest on na dziecko właśnie od 1. do 3. roku życia i maksymalnie może wynosić 3000 zł (dokładna wartość zależy od dochodów rodziców). 

Więcej o: