Nie każdy emeryt i rencista zdaje sobie z tego sprawę, ale niektórzy z nich mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Okazuje się, że po spełnieniu kilku istotnych warunków Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać co miesiąc 256,44 zł dodatku do emerytury lub renty. Sprawdź, jakie obowiązują kryteria.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najważniejszym warunkiem, dzięki któremu będzie przysługiwał dodatek, jest ukończenie przez seniora 75 lat. Te pieniądze to tak zwany dodatek pielęgnacyjny, który zostanie mu wypłacony automatycznie razem z emeryturą — bez potrzeby składania wniosku.
W przypadku seniorów poniżej tego wieku, również możliwe jest otrzymanie dodatku. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. W tym przypadku po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia o stanie zdrowia, to komisja lekarska ZUS rozstrzygnie, czy pieniądze będą przysługiwać. Dokument o stanie zdrowia należy dostarczyć nie później, niż na miesiąc przed dniem, w którym petent będzie składał wniosek o dodatek pielęgnacyjny.
Okazuje się, że dodatek pielęgnacyjny nie zostanie przyznany, jeżeli osoba zainteresowana przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.
Jeśli jednak prawo do dodatku zostało przyznane, należy zwrócić uwagę na to, że nie można jednocześnie pobierać zasiłku pielęgnacyjnego. W tym przypadku po wypłaceniu kwoty zasiłku należy jak najszybciej skontaktować się z organem, który przesłał pieniądze.
Dodatek pielęgnacyjny podlega waloryzacji. Na ten moment wynosi dokładnie 256,44 zł. Jego wysokość ulegnie zmianie od 1 marca.