Ponad 250 zł co miesiąc i dożywotnio. ZUS wypłaci dodatek do emerytury tylko wybranym seniorom

Jakie przysługują dodatki do emerytury? Okazuje się, że niektórzy mogą otrzymać ponad 250 zł miesięcznie. Wcześniej trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Nie każdy emeryt i rencista zdaje sobie z tego sprawę, ale niektórzy z nich mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Okazuje się, że po spełnieniu kilku istotnych warunków Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacać co miesiąc 256,44 zł dodatku do emerytury lub renty. Sprawdź, jakie obowiązują kryteria.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Co przysługuje osobom po 75. roku życia? Okazuje się, że mogą otrzymają ponad 250 zł dodatku do emerytury

Najważniejszym warunkiem, dzięki któremu będzie przysługiwał dodatek, jest ukończenie przez seniora 75 lat. Te pieniądze to tak zwany dodatek pielęgnacyjny, który zostanie mu wypłacony automatycznie razem z emeryturą — bez potrzeby składania wniosku.

W przypadku seniorów poniżej tego wieku, również możliwe jest otrzymanie dodatku. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. W tym przypadku po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia o stanie zdrowia, to komisja lekarska ZUS rozstrzygnie, czy pieniądze będą przysługiwać. Dokument o stanie zdrowia należy dostarczyć nie później, niż na miesiąc przed dniem, w którym petent będzie składał wniosek o dodatek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny. W niektórych sytuacjach ZUS ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy

Okazuje się, że dodatek pielęgnacyjny nie zostanie przyznany, jeżeli osoba zainteresowana przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Jeśli jednak prawo do dodatku zostało przyznane, należy zwrócić uwagę na to, że nie można jednocześnie pobierać zasiłku pielęgnacyjnego. W tym przypadku po wypłaceniu kwoty zasiłku należy jak najszybciej skontaktować się z organem, który przesłał pieniądze.

Dodatek pielęgnacyjny podlega waloryzacji. Na ten moment wynosi dokładnie 256,44 zł. Jego wysokość ulegnie zmianie od 1 marca. 

Więcej o: