Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne? Wiemy, jak pozbyć się śniegu i ich nie uszkodzić

Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne? Montowanie płyt staje się w naszym kraju coraz popularniejsze, jednak mało kto wie, jak o nie dbać i co robić po obfitych opadach śniegu, gdy urządzenie otrzymuje mniejszą ilość promieni słonecznych. Sprawdź, co należy zrobić.

Choć panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności, wciąż są w naszym kraju nowością, do której wiele osób podchodzi sceptycznie i nieufnie. Nic dziwnego — po instalacji nie każdy wie, jak prawidłowo dbać o płyty. Gdy nadchodzi zima, a panele pokryte są warstwą śniegu, warto poznać sposoby, by go usunąć. Urządzenie przykryte częściowo puchem nie otrzymuje takiej dawki promieni słonecznych, jaką mogłoby dostawać bez obecności śniegu. Oto co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Czym odśnieżać panele fotowoltaiczne? Rób to delikatnie, by nie uszkodzić konstrukcji

Przede wszystkim można odśnieżać tylko wtedy, gdy śnieg jest sypki. Ze względu na delikatną strukturę paneli nie powinno się stosować ostrych narzędzi, które mogłyby je uszkodzić. Warto też zapomnieć o zeskrobywaniu potencjalnego lodu. Płyty należy oczyszczać ze śniegu delikatnie, najlepiej wykorzystując do tego miękką szmatkę lub gąbkę, która nie pozostawi zarysowań.

Jeśli obawiasz się o ewentualne uszkodzenia, poczekaj, aż śnieg sam stopnieje. Proces nie musi trwać długo, ponieważ panele wydzielają ciepło, które co do zasady szybko topi pokrywę ze śniegu. Przy próbie ściągnięcia puchu z paneli należy zachować szczególną ostrożność, by nie narazić się na bolesny w skutkach upadek lub przygniecenie śniegiem. Nie należy też stosować szkodliwej dla powierzchni płyt chemii. 

Wiktoria GąsiewskaWiktoria Gąsiewska zachwyciła fanów zdjęciami w podkoszulku

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych? Czy zawsze trzeba to robić?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale krótkie osiadanie śniegu na panelach fotowoltaicznych ma też swoje plusy. Puch, który po jakimś czasie zsuwa się na ziemię (o ile płyty zostały zamontowane pod odpowiednim kątem) oczyszcza dodatkowo powierzchnię, dzięki czemu na wiosnę panele będą dużo czystsze. Takie działanie sprawi, że mycie modułów z zabrudzeń nie zajmie wiele czasu. W trosce o trwałość paneli fotowoltaicznych, można kupić specjalną szczotkę, która jest przystosowana do czyszczenia urządzeń tego rodzaju i nie spowoduje uszkodzeń.

Spryskaj łopatę płynem z kuchni, a śnieg się nie przyklei. Ten trik będziesz stosować już zawszeSpryskaj łopatę tym płynem, śnieg nie będzie się do niej przylepiał

Więcej o: