Czyścisz te powierzchnie papierowym ręcznikiem? To błąd! Zobacz, do czego lepiej go nie używać

Po ręczniki papierowe najchętniej sięgamy w kuchni, gdy coś rozlejemy, chcemy odsączyć nadmiar tłuszczu z potrawy lub po prostu przetrzeć blat. Choć wydają się uniwersalne, okazuje się, że są przedmioty, przy których lepiej z nich zrezygnować. Do czego nie używać ręczników papierowych?

Ręczniki papierowe znajdziemy w większości kuchni. Mają szereg różnych zastosowań — używamy ich do ścierania tłuszczu czy płynów, do przecierania blatów, stołów, a często także telefonów czy okularów. Okazuje się, że do pewnych przedmiotów kompletnie się nie nadają — nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą je też uszkodzić. Do czego nie używać papierowych ręczników?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zadbany telefon w nietypowej roli, czyli sprytne myki ze smartfonem

Papierowe ręczniki mogą porysować powierzchnię ekranu lub monitora

Często sięgamy po ręczniki papierowe, gdy chcemy przetrzeć ekran lub monitor — w telewizorze, telefonie komórkowym, komputerze czy laptopie. Dlaczego lepiej tego nie robić? W papierowych ręcznikach znajdziemy włókna twardej celulozy, która może uszkodzić powłoki ekranu lub je porysować. Dlatego lepiej wybrać miękkie ściereczki z mikrofibry.

Chcesz wyczyścić okulary lub obiektyw? Sięgnij po specjalną ściereczkę

Okulary oraz obiektywy do aparatu też nie powinny być przecierane papierowym ręcznikiem. Powody są podobne jak w przypadku ekranów i monitorów — szkło w obiektywie jest bardzo delikatne, a czyszczenie go nieodpowiednimi produktami może je porysować. Zamiast ręczników, chusteczek czy papieru toaletowego, sięgnij po miękką i suchą ściereczkę z mikrofibry, a w przypadku drobinek kurzu wystarczy przedmuchać je gruszką lub zamieść pędzelkiem. Jeśli chodzi o okulary, najlepiej sprawdzą się specjalne nawilżane chusteczki, które kupisz w salonie optycznym lub zwykła, miękka ściereczka.

Do czego jeszcze nie używać papierowych ręczników? Pamiętaj, by potem wyrzucić je do śmieci

Nie przecieraj papierowymi ręcznikami luster i innych szkieł w domu, gdyż możesz doprowadzić do ich zmatowienia. Co więcej, ręczniki pozostawiają na szklanej powierzchni drobne włókna, przez co w trakcie sprzątania tylko dodasz sobie pracy. Z tego samego powodu najlepiej nie używać ich także do chropowatych powierzchni czy przecierania dywanu. Pamiętaj również, by zużytych ręczników nie wrzucać do toalety, gdyż w ten sposób możesz zapchać rury. Ich struktura jest zdecydowanie trwalsza niż papieru toaletowego, dlatego po użyciu wyrzuć je go śmieci. 

Więcej o: