Co jaki czas zmieniać piżamę i pościel? Jeśli robisz to raz na tydzień, popełniasz błąd

Regularna zmiana pościeli i piżamy jest istotna nie tylko ze względów higienicznych, ale i zdrowotnych. Działanie polepsza też ogólną jakość snu. Jak często odświeżać materiały? Być może to właśnie ten sposób pomoże ci się uchronić przed chorobami i alergiami.

Mało kto wie, jak ważna jest regularna zmiana pościeli i piżamy, które codziennie mają styczność z naszym ciałem, potem i innymi wydzielinami. Zdarza się, że niezbyt częsta pielęgnacja tych materiałów jest skutkiem problemów zdrowotnych i skórnych, i może też wpływać niekorzystnie na ogólny komfort snu. Z tego względu warto wiedzieć, jak często prać piżamę i pościel.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Zmieniasz pościel raz na kilka tygodni? W trosce o zdrowie i jakość snu lepiej zmień nawyki

Niektórzy zmieniają pościel nawet raz na kilka tygodni lub, o zgrozo, raz na kilka miesięcy. Częstym powodem jest brak chęci do czasochłonnego zdejmowania i zakładania materiału na kołdry i poduszki. Takie działanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. W trosce o higienę i jakość snu warto poświęcić więcej uwagi regularnej zmianie narzut i ubrań. Jak często to robić?

Jak często zmieniać piżamę i pościel? Raz w tygodniu może nie wystarczyć

Jeśli kładziesz się do łóżka bezpośrednio po umyciu i założeniu świeżej piżamy, pranie pościeli raz na tydzień wystarczy. Gdy masz w zwyczaju branie prysznica lub kąpiel dopiero o poranku, po obudzeniu — warto przepierać materiały co trzy-cztery dni, a piżama powinna być prana nawet codziennie. Wszystko ze względu na to, że tkaniny mające długą i częstą styczność z potem i skórą szybko stają się siedliskiem bakterii i roztoczy, których obecność niekorzystnie odbija się na zdrowiu niektórych osób. Częstsze zmiany pościeli powinni też rozważyć właściciele czworonogów gubiących sierść. W sytuacji, gdy chorujesz lub jest gorąco i mocno się pocisz, odświeżenie narzut, koców i piżamy powinno nastąpić jak najszybciej.

Więcej o: