Masz taką monetę 5-złotową w portfelu? Kolekcjonerzy oferują za nią nawet 100 tys. złotych

Numizmatyka jest coraz popularniejszym hobby. Pięciozłotowa moneta z czasów II RP jest wyjątkowo cenna. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią nawet 100 tysięcy złotych. Szacuje się, że w Polsce jest zaledwie 25 sztuk takich monet.

Ta pięciozłotówka jest wyjątkowo poszukiwana przez kolekcjonerów i pasjonatów numizmatyki. To najrzadszy pieniądz w historii Polski. A jego wartość szacowana jest na około 100 tysięcy złotych. O jakiej monecie mówimy? 

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu „Ciałość"

Pięciozłotówka warta fortunę. Moneta pochodzi z 1932 roku

Na poszukiwanej i cennej monecie pięciozłotowej widnieje bogini zwycięstwa Nike. Monety wybijano w 1928 roku oraz w latach 1930-1932, ale pięciozłotową monetę szybko wycofano z obiegu. W związku z tym podjęto decyzję o przetopieniu monet, lecz nie wszystkie uległy zniszczeniu. W kraju zostało kilkadziesiąt egzemplarzy, które dziś są warte sporą sumę pieniędzy. Najcenniejszą z monet jest pięciozłotówka pochodząca z 1932 roku. Najniższa szacowana wartość wynosi 25 tysięcy złotych. Za najlepsze egzemplarze kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet 100 tysięcy złotych.

Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 rokuWzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Wzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 rokuWzór monety pięciozłotowej Nike z 1932 roku commons.wikimedia.org / Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cenne monety świata. Najdroższa moneta sprzedana za niemal 10 mln dolarów

Nie tylko w Polsce pasjonaci numizmatyki są w stanie zapłacić krocie na poszukiwany egzemplarz monety. Jak podaje Mennica Polska, najdroższą monetą sprzedaną na świecie jest "Flowing Hair" (Powiewające włosy). W 2013 roku amerykański dolar został sprzedany za 10 mln dolarów. Moneta została wybita w 1794 roku. W obiegu było zaledwie 1758 monet.

Amerykańska dwudziestodolarowa moneta "Double Eagle" (Podwójny Orzeł) z 1933 roku jest prawdziwym unikatem. Moneta została wykonana ze złota. W latach trzydziestych w Stanach Zjednoczonych w wyniku problemów z pozyskiwaniem kruszcu została wycofana z obiegu i przetopiona. Na aukcji w 2002 roku osiągnęła cenę 7,5 mln dolarów.

Więcej o: