Wycieraczki zostawiają smugi? Możesz temu zaradzić, nie wydając nawet złotówki. Wystarczy prosty trik

Wycieraczki samochodowe to niezbędne wyposażenie każdego pojazdu. Co zrobić, jeśli zaczynają rozmazywać wodę i hałasować? Nie kupuj od razu nowych, gdyż problem może leżeć gdzie indziej. Na szczęście istnieje prosty sposób, by się go pozbyć.

Choć wyglądają niepozornie, wycieraczki samochodowe często stanowią o naszym bezpieczeństwie. Są szczególnie ważne zwłaszcza w okresie intensywnych opadów deszczu, czy śniegu, gdyż dbają o to, by nic nie ograniczało naszej widoczności. Co zrobić, kiedy zaczynają rozmazywać wodę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Zanim zamówisz nowe wycieraczki. Czasami wystarczy je przetrzeć

W Polsce mamy prawdziwą, białą zimę. W tym okresie powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie opony i regularne odśnieżanie samochodu, ale także o sprawne wycieraczki. To właśnie dzięki nim, nawet gdy będzie sypał śnieg, nic nie będzie ograniczało naszej widoczności. Co zrobić, gdy kiepsko działają i zostawiają smugi? Pierwszy krok jest banalnie prosty. Niekiedy jest to wina zalegających na ich powierzchni zanieczyszczeń lub kryształków lodu. W takim wypadku wystarczy dokładnie je przetrzeć.

Jak zabawa klockami wpływa na rozwój dziecka O tym nie możesz zapomnieć. Twoje dziecko kiedyś ci za to podziękuje!

Prosty trik na niesprawne wycieraczki. To nie zawsze wina piór

Jeśli problem nie zniknie mimo wymiany piór, problem najprawdopodobniej leży gdzie indziej. Najczęściej winę ponosi nieprawidłowe ustawienie ramienia wycieraczki, przez co guma nie przesuwa się po szybie pod odpowiednim kątem. Jak to naprawić?

  1. Zdejmij wycieraczkę
  2. Na samej górze ramienia, pomiędzy zakrzywiony elementem, włóż śrubokręt albo klucz.
  3. Na zasadzie dźwigi lekko pociągnij lub przekrzyw ramię w kierunku przeciwnym do tego, w jakim jest wykrzywiona. Zrób to ostrożnie i powoli, by go nie uszkodzić. Finalnie ramię powinno przylegać do szyby pod kątem prostym, a nie pod lekkim skosem.
 

Dlaczego ramię się odkształca? Za niesprawne wycieraczki możesz dostać mandat

Powodów odkształcenia ramienia może być kilka. Najczęstszym z nich jest po prostu jego zużycie, przez które przestaje idealnie przylegać do szyby. To ważne, aby wycieraczki były zawsze w pełni sprawne — przede wszystkim ze względy na bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu, jak i na fakt, że gdyby nie działały, możesz otrzymać mandat — nawet do 200 zł.

Więcej o: