To pewne! Od 1 stycznia zmiany w skierowaniach NFZ dla seniorów. Obejmą wybranych pacjentów

Seniorów, którzy w ramach NFZ zostali skierowani do sanatorium od 1 stycznia 2023, czekają zmiany. Skierowania nie będą bowiem wystawiane już w formie papierowej, a jedynie elektronicznej.

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzi zmiany w zakresie skierowań do sanatoriów na NFZ. Mają one być bowiem od 1 stycznia 2023 wydawane wyłącznie w formie elektronicznej. Od tej reguły będą jednak dwa wyjątki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Trzecia edycja "Sanatorium miłości" już została uznana za najbardziej kontrowersyjną

Skierowanie do sanatorium. Zmiany już od 1 stycznia 2023 

Obecnie pacjent po otrzymaniu skierowania do sanatorium samodzielnie przekazywał je do wojewódzkiego oddziału NFZ za pośrednictwem poczty lub osobiście. Od 1 stycznia lekarz będzie wysyłał je do Systemu Informacji Medycznej oddziału NFZ tuż po jego wystawieniu. Ma to ułatwić cały proces i zminimalizować formalności. Senior będzie mógł natomiast poprosić o dostarczanie powiadomień, na jakim etapie przetwarzania jest w danej chwili e-skierowanie (rejestracja, potwierdzenie lub odmowa, termin rozpoczęcia leczenia). Może to się odbywać na jeden z czterech sposobów: 

  • w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
  • SMS-em na wskazany numer telefonu,
  • na wskazany adres poczty elektronicznej,
  • tradycyjnym listem. 

Nowe skierowanie do sanatorium nie będzie dotyczyło wszystkich. Kto nadal będzie mógł korzystać z papierowych wersji? 

Powyższe zmiany mają być wprowadzone w życie 1 stycznia 2023, ale do 30 czerwca 2023 papierowe skierowania będą jeszcze dopuszczalne. Po tym terminie tylko dwie grupy będą wciąż mogły z nich skorzystać, a mianowicie pacjenci: 

  • którzy będą odbywali leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową za granicą,
  • bez dostępu do internetu.
Więcej o: