Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury? Projekt jest, zainteresowania Sejmu brak

Obecnie niewiele osób decyduje się na skorzystanie z wdowiej renty. Powodem jest fakt, że jest ona niższa niż pełna emerytura zmarłego małżonka. Co więcej, by ją otrzymać, trzeba zrezygnować ze swojego świadczenia. Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury i czy w ogóle mogą na to liczyć?

Po śmierci małżonka wdowa może zdecydować czy chce zachować swoją emeryturę, czy pobierać rentę rodzinną. Czy jest szansa na zmiany w tym zakresie? Lewica ma już pomysł, ale na razie nie ma zainteresowania nim ze strony Sejmu. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Emeryci w Polsce żyją z ołówkiem w ręku. Ja się tego bałam, jak szłam na emeryturę"

Renta rodzinna po mężu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Jak podaje ZUS, renta rodzinna po mężu przysługuje wdowie, która do dnia śmierci współmałżonka pozostawała w nim we wspólności małżeńskiej, a ponadto:

  • w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy,
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeśli uczą się w szkole – 18 lat,
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci męża, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Obecnie wdowa może pobierać albo swoją emeryturę, albo rentę rodzinną po mężu, która wynosi 85 procent świadczenia, które by mu przysługiwało. Często zdarza się jednak, że wdowom nie opłaca się pobierać niepełnej kwoty, dlatego pozostają przy swojej emeryturze. Pojawiły się jednak informacje, że w 2023 roku może się to zmienić.

Kiedy wdowy dostaną podwójne emerytury? Projekt utknął w Sejmie

W maju 2022 Lewica złożyła projekt ustawy, który zakłada, że wdowa będzie mogła pobierać dwa świadczenia. W zależności od jej wyboru będzie to:

  • własna emerytura oraz dodatek 25 procent renty po mężu,
  • renta po mężu oraz dodatek 25 procent swojej emerytury.
To realne wsparcie nawet dla 1,5 miliona osób w całej Polsce, w większości kobiet, które po stracie współmałżonka nie są w stanie samodzielnie utrzymać domu, zapłacić za leki

- czytamy na stronie Lewicy. Projekt utknął w Sejmie, a prace nad nim nie zostały podjęte. Lewica jednak się nie poddaje i przygotowała projekt obywatelski. Posłowie muszą zebrać 1000 podpisów, by złożyć zawiadomienie do marszałka Sejmu o powołaniu komitetu poparcia. Następnie w ciągu 3 miesięcy od zarejestrowania komitetu muszą zebrać aż 100 tysięcy podpisów, a wówczas projekt z automatu trafi do Sejmu. 

Więcej o: