Te imiona damskie nie kończą się na literę "a". Zyskują coraz większą popularność w Polsce

Imiona żeńskie w Polsce, które nie są zakończone na literę "a" wciąż spotyka się rzadko. Jednak jedno z nich z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Wybór imienia, które będzie nosiło nasze dziecko jest bardzo trudny. Nic dziwnego — prawdopodobnie nie zmieni go przez całe życie. W Polsce do niedawna trudno było znaleźć imiona żeńskie, które nie kończą się na literę "a", ponieważ odnosi się wrażenie, że pochodzą z innych krajów i mogą brzmieć egzotycznie. Świat otwiera się jednak na nieznane i to, co odległe. Nowe podejście przekłada się również na coraz większą popularność żeńskich imion zakończonych na inne litery.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Doda zdradza, który pierścionek zaręczynowy był najpiękniejszy. Chce mieć drugie imię

Imię żeńskie, które nie kończy się na literę "a". W Polsce staje się coraz popularniejsze

Popularność zyskuje w tym roku imię żeńskie Noemi, które według danych udostępnionych przez Gov.pl od 1 stycznia do 30 czerwca było nadane aż 52 razy. W 2021 r. otrzymało je 118 dziewczynek, a rok wcześniej 114. Imię pochodzi z języka hebrajskiego. Ma swoje odpowiedniki w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim, a dosłownie oznacza "moja słodycz".

Najpopularniejsze imię żeńskie, które nie kończy się na "a". Jest znane w Polsce od dawna

Najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce, które nie kończy się na literę "a", jest Nel. Od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku otrzymało je 148 dziewczynek. Wielu osobom imię może kojarzyć się z postacią książki "W pustyni i w puszczy" Sienkiewicza i choć znane jest od wielu lat, w 2003 r. przewodniczący Rady Języka Polskiego w związku z pytaniem jednego z Urzędów Stanu Cywilnego wyraził opinię, z której wynika, że nadawanie imion tego typu może nie być korzystne dla dziecka.

Nadanie dziewczynce imienia w formie Nel nie jest rozwiązaniem najszczęśliwszym, stoi bowiem w sprzeczności z zasadą, że imię powinno jednoznacznie określać płeć dziecka. Imię Nel kończy się na spółgłoskę, może więc sugerować płeć męską nosiciela. Sugerowałbym więc, by dziewczynce nadać oficjalne imię Nela, jednoznacznie wskazujące na płeć.
Więcej o: