Nawet 135 tys. dotacji. Rusza kolejna edycja programu "Czyste powietrze". Zmiany od 3 stycznia

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, poinformowała, że już 3 stycznia 2023 rozpocznie się kolejna edycja programu "Czyste powietrze". Zmiany dotyczą przede wszystkim kwot. Tym razem na wymianę tzw. kopciucha oraz termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet 135 tysięcy złotych dotacji.

Jak poinformowała Minister klimatu i środowiska, 3 stycznia 2023 roku ruszy kolejna edycja programu "Czyste powietrze". Przewidziano w niej podwyższenie progów dochodowych, od których przyznawane jest wsparcie oraz zwiększenie kwoty samych dotacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu "Ciałość"

Czyste powietrze 2023. Zmiany, jakie nas czekają od 3 stycznia to m.in. zwiększenie progu dochodowego

W nowej wersji programu istotną zmianą będzie podwyższenie progu dochodowego, wedle którego przyznawane są dotacje. Minister wyjaśnia, że jest to związane m.in. z rosnącymi cenami usług i produktów. Jak podaje portal money.pl, na dotację w wysokości do 99 tysięcy zł będą mogły liczyć osoby, których próg dochodowy nie przekracza do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym (wzrost z 1564 zł) oraz do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym (wzrost z 2189 zł). 

Maksymalnie dofinansowanie wyniesie do 135 tysięcy zł. Szansę na nią będą miały osoby z progiem dochodowym do 1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych (wzrost z 900 zł) i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (wzrost z 1260 zł). Zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego wsparcia, można ubiegać się także o 50 procent dotacji w ramach prefinansowania inwestycji, czyli jeszcze przed startem remontu.

Czyste powietrze. Zmiany, o których także warto wiedzieć

Kolejną istotną zmianą w nowej edycji programu będzie obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. W tym celu przewidziana została bezzwrotna dotacja rzędu 1200 zł. Wraz z nowym rokiem możliwe będzie także rozszerzenie wniosku o termomodernizację domu, nawet jeśli dotychczasowy wniosek dotyczył wyłącznie wymiany pieca. Poza tym kredyt bankowy z dotacją na częściową spłatę zobowiązania będzie można otrzymać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Na czym polega projekt "Czyste powietrze"? Nowe zasady i podstawowe informacje

"Czyste powietrze" to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali z wyodrębnioną księgą wieczystą. To dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu. W ramach programu można wymienić przestarzały piec grzewczy. Jego celem jest ograniczenie smogu. Budżet programu to aż 103 mld złotych. Do 9.12.2022 złożono ponad 531 tysięcy wniosków, a finansowanie wyniosło niemal 10 mld. Wnioski można składać w urzędzie lub za pośrednictwem strony internetowej.

Więcej o: