Jak podlewać storczyki? Kilka kropli wystarczy, by pojawił się wysyp kolorowych kwiatów

Storczyki to popularne i przepiękne kwiaty doniczkowe, które zdobią wiele mieszań. Niestety, ich pielęgnacja bywa wymagająca, w szczególności, jeśli chodzi o podlewanie. Aby zdrowo i bujnie kwitły, możesz skorzystać ze sprawdzonych, domowych sztuczek.

Storczyki, nazywane także orchideami, to przepiękne rośliny doniczkowe, które zdobią mieszkania na całym świecie, a gdy kwitną, zapierają dech w piersiach. Występują w wielu kolorach — białych, różowych, żółtych, czerwonych, fioletowych czy nawet wielobarwnych. Co zrobić, aby zawsze miały wysyp kwiatów?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] O zdrowiu w kontekście ciałopozytywności, czyli dlaczego nie ma to nic wspólnego z promocją otyłości? 2. odcinek podcastu "Ciałość"

Jak podlewać storczyki, by im nie zaszkodzić? Postaw na kąpiel wodną

Najważniejszą kwestią w pielęgnacji storczyków jest podlewanie. Odmianę, która najczęściej gości w naszych mieszkaniach (Phalaenopsis) nawadniamy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jej podłoże zupełnie wyschnie. Zdecydowanie lepiej ją przesuszyć, niż przelać, gdyż spokojnie wytrzyma bez wody nawet kilka dni. Najlepiej sprawdza się podlewanie obfite, które trwa do 30 minut — na przykład w formie kąpieli wodnej. W wodzie powinny znaleźć się jedynie korzenie rośliny. Gdy określony czas minie, dokładnie ja osuszamy.

Prosty trik, dzięki któremu pozbędziesz się bakterii. Twoja orchidea będzie piękne kwitła

Storczyki nie przepadają za wodą prosto z kranu. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się deszczówka lub miękka, przegotowana woda (oczywiście zimna). Raz w miesiącu możesz dodać do niej odrobiny soku z cytryny, który sprawi, że roślina będzie pięknie rosła. Co więcej, w ten sposób rozprawisz się z bakteriami, które mogłyby jej zaszkodzić.

Jak podlewać storczyki, by rosły bujne i zdrowe? Skorzystaj z czosnku

Zamiast soku z cytryny możesz przygotować także zdrową mieszankę, z której pomocą dostarczysz storczykowi potasu, miedzi, magnezu, selenu i żelaza. Wystarczy, że do gotującego się litra wody dodasz 5 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, a gotowy wywar odstawisz na 24 godziny. Po tym czasie wykorzystaj go do kąpieli wodnej. Storczyk będzie kwitł jak nigdy wcześniej.

Więcej o: