Kopciuchy, czyli piece węglowe, olejowe, gazowe czy inne zasilane paliwami kopalnymi są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale też zdaniem ekspertów obecnie są to jedne z najdroższych źródeł ciepła. Dlatego już teraz samorządy zachęcają do ich wymiany na ekologiczne ogrzewanie. Właśnie dlatego poza programami tj. "Czyste Powietrze" niektóre miasta oferują również inne dofinansowania.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ramach programu miejskiego "Kawka Plus" wniosek o dofinansowanie mogą składać:
W domu musi być też sprawny piec na paliwo stałe. Wysokość dotacji może wynieść do 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak nie więcej niż 12 tysięcy zł (limit obowiązujący w 2022 roku). Co więcej, piec można wymienić bez konieczności ponoszenia wkładu własnego. Instalator ma możliwość rozliczenia kosztów z Urzędem Miejskim Wrocławia. Na co można przeznaczyć otrzymaną kwotę? Np.:
Wnioski przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, ale można też wysłać je pocztą.
Do 70 procent dofinansowania refundującego koszt wymiany tzw. kopciucha, można ubiegać się także w Warszawie. Dotyczy to: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, gminnych i powiatowych osób prawnych. Dotację można przeznaczyć m.in.:
Wyższe kwoty przysługują w przypadku wymiany kopciucha i instalację OZE. Mogą one wynieść nawet do 28 tys. zł. Przygotowany został specjalny kalkulator, który wskazuje, na jaką dokładną kwotę może liczyć wnioskodawca. Wnioski można składać w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym Urzędzie Dzielnicy oraz przesyłać pocztą.