Gdzie kupić opłatek na Wigilię? Zobacz, ile w tym roku będzie cię kosztowało dzielenie się opłatkiem

Niektóre tradycje bożonarodzeniowe tak bardzo zakorzeniły się w naszej kulturze, że już nie wyobrażamy sobie bez nich świąt. Dzielenie się opłatkiem jest jedną z nich. Właśnie dlatego w tym roku również nie może go zabraknąć podczas Wigilii. Gdzie kupić opłatek i ile kosztuje? Podpowiadamy.

Już niedługo Wigilia, a to oznacza dzielenie się opłatkiem z najbliższymi. Można kupić go w wielu miejscach, a jego cena nie jest zbyt wygórowana. Jeśli nie zależy ci na poświęconym opłatku, możesz też z powodzeniem znaleźć go w wielu popularnych sklepach.

Zobacz wideo U Edyty Golec zawsze jest 12 potraw. Dlaczego?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie kupić opłatek w tym roku? Znajdziesz go w wielu miejscach

Opłatek można kupić w wielu parafiach już kilka tygodni przed świętami. W niektórych miejscowościach to księża roznoszą go po domach i mieszkaniach, jednak ten zwyczaj powoli odchodzi w niepamięć. W takim razie gdzie kupić opłatek? Warto udać się bezpośrednio do kościoła lub kancelarii parafialnej. A jeśli w twoim mieście jest sklep kościelny, tam również go dostaniesz. W tym roku cena opłata waha się od 10 do 20 zł za opakowanie. Wszystko zależy od tego, gdzie planujemy go kupić.

Jeśli nie zależy ci na tym, by opłatek był poświęcony, kupisz go jeszcze w kilku innych miejscach. Gdzie? Często można spotkać opłatek w supermarketach oraz na jarmarkach bożonarodzeniowych. Czasami kupimy go też w galeriach handlowych, gdzie sprzedawany jest przez osoby przebrane za aniołki lub śnieżynki. Często w ten sposób zbierane są też pieniądze dla osób potrzebujących, więc przy okazji warto zrobić dobry uczynek. Obecnie można również zamówić opłatek przez internet z dostawą do domu. Dostępne są one wówczas nawet w wersji bezglutenowej. Trzeba jednak kupić go odpowiednio wcześniej, by zdążył dotrzeć do nas przed świętami.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem? To nie tylko tradycja

Dzielenie się opłatkiem rozpoczyna każdy wigilijny wieczór. Robimy to, zanim zasiądziemy do kolacji, składając sobie wzruszające życzenia. Dlaczego jednak łamanie się opłatkiem stało się tak ważnym symbolem? To nie tylko tradycja, którą kontynuujemy z pokolenia na pokolenie. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego mówi o tym w ten sposób:

Od najdawniejszych czasów ludzie dzielili się chlebem na znak braterstwa, pokoju, miłości i pojednania. Wierzono, że opłatki posiadają wiele właściwości dobroczynnych, przynoszą pomyślność, zapewniają harmonię, zgodę i szczęście rodzinne, opiekę Bożą.
Więcej o: