Zamykanie klapy od sedesu może wydawać się banalne, ale prawda jest taka, że wiele osób nie zamyka sedesu podczas spuszczania wody. To duży błąd, który może zagrażać zdrowiu. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego przy każdym spłukiwaniu wody należy zamykać deskę sedesową.
Dla wielu to błahostka, lecz na niektórych osób zamykanie deski sedesowej wcale nie jest powszechnym zjawiskiem. Wiele ludzi nie przywiązuje uwagi do tej czynności. Jest to duży błąd. W naszej toalecie jest mnóstwo bakterii i mogą być one niebezpieczna dla zdrowia. Wydaje nam się, że jeśli czegoś nie widać gołym okiem, to nie istnieje. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado przebadali przemieszczanie się i rozprzestrzenianie bakterii znajdujących się w naszej toalecie.
Na opublikowanym filmie widać, jak podczas spuszczania wody w sedesie krople wody strzelają ku górze, a wraz z nimi bakterie znajdujące się wewnątrz toalety – między innymi wirusy i patogeny żyjące w kale. Jak widać na filmie, krople wody rozprzestrzeniają się na odległość około 1,5 metra. Potem mogą swobodnie osiadać na naszych szczoteczkach do zębów lub czystych ręcznikach.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W kale znajdują się patogeny E. coli i C. difficile. Oba te patogeny powodują problemy jelitowe i są niebezpieczne dla zdrowia. Bakteria E. Coli, czyli pałeczka okrężnicy, wywołuje krwiste biegunki, bóle brzucha i wymioty. Natomiast zakażenie Clostridioides difficile objawia się biegunką, wymiotami i gorączką. W cięższych przypadkach może wywołać zapalenie jelita grubego. Abu uniknąć zakażenia, zamykaj toaletę podczas każdego spuszczania wody.