Czy w Wigilię można jeść mięso? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć

W święta stoły uginają się od świątecznych potraw. Wigilijna kolacja jest dla niektórych najpiękniejszym wieczorem w roku, ale wielu zastanawia się, jaki rodzaj potraw należy przygotować. Czy w Wigilię można jeść mięso?

Kolacja w rodzinnym gronie to kwintesencja Świąt Bożego Narodzenia. Osoby wyznania katolickiego zastanawiają się, czy podczas kolacji obowiązuje ścisły zakaz niejedzenia mięsa. Katolicy obchodzą post przy kilku okazjach. Odpowiadamy na pytanie, czy w Wigilię można jeść mięso? Jakie potrawy należy przygotować na kolację? 

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Czym jest post w kościele katolickim? Kiedy obowiązuje ścisły zakaz spożywania mięsa?

Mianem postu określa się niespożywanie pokarmów mięsnych w określone dni. Ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową i piątek przed Wielkanocą, a post jakościowy, czyli powstrzymywanie się od jedzenia pokarmów mięsnych, obowiązuje w każdy piątek. I rzeczywiście post w Wigilię obowiązywał przez wiele lat. Zakaz spożywania pokarmów mięsnych został zniesiony zaledwie 40 lat temu. Do 1983 roku kościół zakazywał wiernym spożywania w Wigilię mięsa. Mimo że zgodnie z wytycznymi kościoła w wigilijną kolację można jeść mięso, wiele katolików nadal przestrzega postu. Jest to wynikiem przekazywanej od pokoleń tradycji. W domach naszych babć na wigilijnym stole królowały bezmięsne potrawy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Potrawy głównie bezmięsne

Na świątecznej kolacji nie może zabraknąć pierogów z kapustą i grzybami, kapusty z grochem, sałatki jarzynowej i kompotu z suszonych owoców. Stałym elementem są również potrawy z ryb – śledzie i karp oraz zupy – zupa grzybowa i barszcz czerwony. W kwestii słodkości Wigilia nie może odbyć się bez makowca, pierników i sernika. Polacy są tradycjonalistami i pomimo zniesienia postu w polskich domach nadal nie spożywa się mięsa w Wigilię.

Więcej o: