Domowe sposoby na przejedzenie. Jak poradzić sobie z bólem żołądka po świętach?

Zjedzenie 12 potraw w wigilię to tradycja, która zwykle kojarzona jest z przepełnionym żołądkiem. Jak temu zapobiec? Oto najlepsze domowe sposoby na przejedzenie. Dowiedz się, co zrobić, aby się nie objadać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Święta to czas prezentów, choinki i pysznych potraw. Konsumowanie wielu pyszności kończy się jednak często uczuciem przepełnienia i problemami z żołądkiem. Jak temu zaradzić? Oto najlepsze domowe sposoby na przejedzenie.

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Czym objawia się przejedzenie? Ból żołądka to nie koniec

Gdy zjemy za dużo, czujemy się przepełnieni i ociężali. To jednak niejedyny objaw przejedzenia. Temu uczuciu zwykle towarzyszy ból brzucha, który potrafi być dość intensywny. Oprócz tego pojawić się mogą nudności, a także wzdęcia. Jedną z częstych oznak przejedzenia jest także zgaga. Pieczenie w przełyku pojawia się zwykle przy spożywaniu tłustych, słonych oraz pikantnych dań. W niektórych przypadkach, po zbyt dużym posiłku, możemy poczuć senność. Jak zaradzić tym odczuciom? Oto kilka banalnie prostych rad.

Sposoby na przejedzenie. Pomóż układowi trawiennemu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy objawach przejedzenia, jest wsparcie trawienia. Pobudzenie układu odpowiedzialnego za rozkładanie pożywienia na składniki potrzebne organizmowi szybko pozbędzie się wszelkich oznak objedzenia. Filiżanka ciepłego napoju, najlepiej herbaty, nie tylko przyspieszy wydzielanie soków żołądkowych, ale także pomoże im w trawieniu tłustych produktów. Zamiast herbaty można także wypić napar przygotowany z ziół. Na przejedzenie pomogą m.in. mięta, pokrzywa, rumianek, a także dzika róża.

Dość nieprzyjemną w smaku, ale niezwykle skuteczną miksturą na przejedzenie, jest połączenie ciepłej wody i octu jabłkowego. Dodaj łyżkę stołową kwasu do przegotowanego płynu i dokładnie wymieszaj. Szybko wypij napój, a od razu poczujesz ulgę. Dla wzmocnienia działania specyfiku możesz dosypać do niego zmielony cynamon i imbir. Przyprawy pobudzą układ trawienny, dzięki czemu szybciej poradzą sobie z objawami przejedzenia.

Więcej o: