Podwójna wdowia emerytura. Czy to możliwe? Lewica ma nową propozycję dla seniorek

Wdowia emerytura to nic innego jak świadczenie rodzinne po zmarłym mężu, które ma pomagać seniorkom. Obecnie niewiele kobiet się na nią decyduje, gdyż wiąże się to ze zrezygnowaniem z własnego świadczenia na rzecz niepełnej emerytury zmarłego męża. Niebawem może się to jednak zmienić.

Obecnie wdowa może pobierać albo swoją emeryturę, albo rentę rodzinną po zmarłym mężu, która wynosi 85% świadczenia, które by mu przysługiwało. Niestety, często zdarza się, że kobietom po prostu nie opłaca się pobierać niepełnej kwoty, dlatego z niej rezygnują. Rozwiązaniem może okazać się projekt "Renta Wdowia" zaproponowany przez Lewicę.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Renta rodzinna po mężu. Warunki, które trzeba spełnić, by ją otrzymać

Aktualnie, by otrzymać wdowią emeryturę, seniorka musi zrezygnować ze swojego świadczenia oraz spełnić jeden z poniższych warunków: 

  • w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy,
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeśli uczą się w szkole – 18 lat,
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci męża, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Wdowia emerytura zakłada, że seniorka będzie mogła zatrzymać swoje świadczenie i pobierać część renty rodzinnej

Projekt "Renta Wdowia" w maju 2022 trafił do parlamentu. Niestety, utknął w Sejmie. Z tego też powodu posłowie Lewicy oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych przygotowali go na nowo, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Zakłada on, że wdowa będzie mogła pobierać dwa świadczenia. W zależności od wyboru będzie to:

  • własna emerytura oraz dodatek 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym mężu,
  • renta rodzinna po zmarłym mężu oraz dodatek 50 proc. swojej emerytury.

Co więcej, projekt ustawy przewiduje także, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń — nie tylko osoby ubezpieczone w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Projekt obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu. Aby przedstawić go w Sejmie, posłowie muszą najpierw zebrać 1000 podpisów, by mogli złożyć zawiadomienie o powołaniu komitetu poparcia. Gdy to się uda, w kolejne trzy miesiące będą musieli zebrać aż 100 tysięcy podpisów. - Polska jeszcze nie jest przyjaznym krajem dla starszych ludzi. Wszelkie świadczenia jednorazowe przemijają, a wszystkim seniorom zależy na tym, żeby były rozwiązania systemowe — powiedział Jerzy Wiśniewski z OPZZ.

Więcej o: