Najskromniejsze święta od lat? Z tych potraw rezygnuje najwięcej Polaków

Aplikacja Too Good To Go wraz z Kantar Public przeprowadziły badania, z których dowiedzieć się można, z jakich świątecznych dań w tym roku zrezygnują Polacy. To efekt inflacji i galopującej drożyzny.
Zobacz wideo Zobacz wideo: U Edyty Golec zawsze jest 12 potraw. Dlaczego?

Badacze zapytali respondentów ankiety również o to, jakie potrawy świąteczne najczęściej są zmuszeni wyrzucić - ponieważ np. ich zapas był tak duży, że nikt nie dał rady ich spożyć lub z powodu zepsucia. Do wyrzucania jedzenia w poprzednich latach przyznało się 1/3 ankietowanych.

Jakie potrawy świąteczne najczęściej lądują w koszu? Jest to sałatka jarzynowa, pieczywo, warzywa,. owoce, śledzie i ryba po grecku. Co ciekawe, sałatka jarzynowa to danie, bez którego świąt nie wyobraża sobie 91 procent badanych.

Z jakich dań wigilijnych Polacy zrezygnują w tym roku?

Postępująca inflacja, rosnące ceny, a co za tym idzie - oszczędność i znaczne uszczuplenie wielu budżetów domowych - sprawił, że w tym roku Polacy zrezygnują z niektórych, tradycyjnych, świątecznych dań.

Badanie przeprowadzone w ramach współpracy Too Good to Go z Kantar Public wykazało, że 45 procent ankietowanych zrezygnuje w tym roku z ryby po grecku. Na stołach 44 procent respondentów zabraknie natomiast pieczeni. Galaretki wieprzowej lub drobiowej na tegoroczną Gwiazdkę nie przyrządzi 42 procent badanych. Z kolei 40 procent uczestników badania zrezygnuje z karpia.

Tylko 7 procent badanych zadeklarowało, że nie zamierza rezygnować z żadnego świątecznego dania.

To będą skromne święta? Oszczędzimy na daniach i prezentach

Jak w tym roku Polacy planują zakupy świąteczne? Prawie połowa badanych będzie opierać się na ofertach promocyjnych. 33 procent respondentów wybierze tańsze zamienniki produktów. 29 procent zamierza przeznaczyć mniej pieniędzy na prezenty dla najbliższych. Z kolei 17 procent postawi na mniejsze porcje potraw wigilijnych. 

Aż 49 procent uczestników ankiety zastanawia się nad przyrządzeniem o jednego dania mniej niż 12. Jak powód głownie podawana jest sytuacja gospodarcza (inflacja).

Ile Polacy wydadzą w tym roku na świąteczne jedzenie?

Większość uczestników badania zadeklarowało, że w tym roku na świąteczne jedzenie wyda od 300 do maksymalnie 500 zł. Niewiele mniej z nich stwierdziło, że będzie to przedział 600-1000 zł. 

17 procent badanych uznało, że na tegoroczne jedzenie świąteczne przeznaczy od 200 do 300 złotych. Niecałe 10 procent badanych zaś wyda ponad 1000 zł. 

Z kolei ponad 1/3 badanych przyznała, że koszt samego jedzenia stanowić będzie połowę budżetu domowego, przeznaczonego na święta Bożego Narodzenia.

Badanie przeprowadzone zostało przez Kantar Public na zlecenie Too Good to Go w listopadzie 2022 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie 000 Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Źródło: Interia.pl/Eska.pl/Kantar Public/Too Good To Go

Więcej o: