Marzy ci się choinka prosto z lasu? Uważaj, bo to może słono kosztować. Nawet do 5 tys. zł

Zbliżające się święta to czas, gdy ludzie ruszają do sklepów celem wyboru pięknej choinki. Niektórzy uważają, że najpiękniejsze drzewka rosną w lesie i decydują się na samowolną wycinkę. Taka choinka świąteczna może ich jednak słono kosztować.

Zbliża się coroczne, tradycyjne ubieranie choinki 24 grudnia. Świeże, pachnące drzewko wielu ludziom kojarzy się ze świętami i choć niektórzy kupili je wcześniej, przypominamy, że samowolne wycięcie ozdoby z lasu nie jest wskazane, a wręcz zabronione. Co za to grozi? Sprawdź, co należy zrobić, by nie narazić się na mandat, a także, dlaczego warto zwrócić uwagę na bezpieczne przewożenie choinki samochodem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Choinka świąteczna z lasu. Samowolne wycięcie drzewka może słono kosztować

Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez żywej choinki zdobiącej pokój, pod którą piętrzą się prezenty. Z tego względu kupowanie drzewek w okresie okołoświątecznym cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Są tacy, którzy decydują się na samowolne wycięcie iglaka z lasu — często pod osłoną nocy i bez odpowiedniego zezwolenia. To nielegalne.

Proceder reguluje art. 120, par. 1 Kodeksu wykroczeń:

Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane, lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wynika z tego, że złodziejowi grozi mandat do 500 zł, a jeśli sprawę będzie rozstrzygał sąd, może się skończyć na grzywnie do 5000 zł. Za wycięcie drzewka wartego więcej niż 500 zł można otrzymać karę ograniczenia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Lasy Państwowe przypominają, że przed świętami nadleśnictwa prowadzą sprzedaż choinek, które zostały pozyskane z plantacji lub cięć pielęgnacyjnych. W celu powzięcia informacji o możliwości zakupu choinki wystarczy skontaktować się z najbliższym nadleśnictwem.

Jak przewieźć choinkę samochodem? Upewnij się, że robisz to bezpiecznie

Również i nieprzemyślane przewożenie choinki samochodem może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Tworzenie niebezpieczeństwa na drodze poprzez złe zabezpieczenie drzewka na dachu pojazdu grozi mandatem od 100 do 500 zł. Należy też zwrócić uwagę, by choinka nie zasłaniała świateł pojazdu, za co można otrzymać mandat w wysokości 200 zł, a także tablic rejestracyjnych — mandat 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie drzewka nie przewiduje się punktów karnych.

Więcej o: