Czym posypać lód na chodniku? Nie tylko sól i piasek. Skuteczne triki na oblodzone powierzchnie

Czym posypać lód na chodniku, by nie był śliski? Zima, choć niewątpliwie piękna, była kłopotliwa dla właścicieli posesji, którzy muszą zadbać o regularne odśnieżanie oraz zabezpieczanie oblodzonych powierzchni. Czy można sypać solą kostkę brukową? Po jakie środki sięgnąć, by były skuteczne?

Wraz z nadejściem zimy pojawia się problem z oblodzonymi chodnikami, schodami czy podjazdami, po których ciężko się poruszać. Wystarczy chwila nieuwagi i można ulec nieprzyjemnemu wypadkowi. Czym posypać lód na chodniku, by się go pozbyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Czy można sypać solą kostkę brukową? Choć skuteczna, ma wiele wad

W przypadku oblodzonego chodnika najczęściej sięgamy po sól drogową, która jest stosunkowo niedroga i łatwodostępna, a przy tym posypany nią śnieg czy lód topi się nawet w temperaturze poniżej zera. Należy jednak pamiętać, że ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, gdyż może powodować tzw. suszę fizjologiczną. Co więcej, jest niebezpieczna dla zwierząt, może także niszczyć kostkę brukową, obuwie, a gdy sypiemy ją na podjazd — także karoserię. Mimo skuteczności lepiej postawić na inne środki. Bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny jest zdecydowanie piasek, chociaż nie roztapia lodu, a na wiosnę trzeba go sprzątnąć.

Czym posypać lód na chodniku? Sięgnij po profesjonalne roztapiacze lodu

Skutecznymi środkami są chemiczne roztapiacze lodu, czyli chlorki magnezu i wapnia. Wyglądają jak jasne, bezzapachowe płatki i są łatwodostępne w każdym markecie budowlanym. Roztapiają lód nawet w temperaturze -30°C, do tego nie trzeba ich potem sprzątać, gdyż są biodegradowalne, a przy tym nieszkodliwe dla środowiska i zwierząt. Należy jednak wiedzieć, że choć poradzą sobie z lodem, nie wykazują działania antypoślizgowego, dlatego najlepiej łączyć je z piaskiem, by się nie poślizgnąć.

Czym posypać kostkę brukową zimą? Skorzystaj z resztek w kuchni czy salonu

Z domowych i ekologicznych sposobów na radzenie sobie z oblodzonym chodnikiem są:

  • fusy po kawie, co jest rozwiązaniem skutecznym, a przy tym less waste, jednak może mieć zły wpływ na roślinność i wody,
  • popiół (z kominka lub pieca), który jest całkowicie bezpieczny dla roślin i dobrze sprawdzi się na chodnikach i podjazdach. Bywa jednak trudny do usunięcia,
  • żwir, który co prawda nie rozpuści lodu, jednak zwiększy przyczepność. Na wiosnę trzeba go jednak sprzątnąć.
Więcej o: