Wraz z nadejściem zimy pojawia się problem z oblodzonymi chodnikami, schodami czy podjazdami, po których ciężko się poruszać. Wystarczy chwila nieuwagi i można ulec nieprzyjemnemu wypadkowi. Czym posypać lód na chodniku, by się go pozbyć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W przypadku oblodzonego chodnika najczęściej sięgamy po sól drogową, która jest stosunkowo niedroga i łatwodostępna, a przy tym posypany nią śnieg czy lód topi się nawet w temperaturze poniżej zera. Należy jednak pamiętać, że ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, gdyż może powodować tzw. suszę fizjologiczną. Co więcej, jest niebezpieczna dla zwierząt, może także niszczyć kostkę brukową, obuwie, a gdy sypiemy ją na podjazd — także karoserię. Mimo skuteczności lepiej postawić na inne środki. Bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny jest zdecydowanie piasek, chociaż nie roztapia lodu, a na wiosnę trzeba go sprzątnąć.
Skutecznymi środkami są chemiczne roztapiacze lodu, czyli chlorki magnezu i wapnia. Wyglądają jak jasne, bezzapachowe płatki i są łatwodostępne w każdym markecie budowlanym. Roztapiają lód nawet w temperaturze -30°C, do tego nie trzeba ich potem sprzątać, gdyż są biodegradowalne, a przy tym nieszkodliwe dla środowiska i zwierząt. Należy jednak wiedzieć, że choć poradzą sobie z lodem, nie wykazują działania antypoślizgowego, dlatego najlepiej łączyć je z piaskiem, by się nie poślizgnąć.
Z domowych i ekologicznych sposobów na radzenie sobie z oblodzonym chodnikiem są: