Wyłączanie ogrzewania na noc. Czy to się opłaca? Wiele osób popełnia błąd

Rachunki za ogrzewanie spędzają sen z powiek wielu Polakom. Trudne czasy zmuszają do szukania rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić. Niektórzy sprawdzają, czy mają zapowietrzony kaloryfer, podczas gdy inni decydują się na wyłączanie grzejników na czas snu. Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc?

Inflacja zaskakuje, a wielu ludzi nie wie, jak poradzić sobie z wysokimi, wciąż rosnącymi rachunkami za ogrzewanie. Z tego powodu Polacy zastanawiają się, co robić, by choć trochę zaoszczędzić. Niektórzy uważają, że wyłączanie co jakiś czas ogrzewania, najlepiej na noc, pomoże zmniejszyć rachunki. Czy to prawda? Sprawdź, czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc? To nie takie proste, jak się wydaje

Na pierwszy rzut oka wyłączanie grzejnika wydaje się skuteczną metodą na oszczędzanie, ponieważ gdy śpimy przykryci ciepłą kołdrą, w mieszkaniu nie musi być ciepło. Okazuje się, że to nie takie proste, jak się wydaje. Wyłączony grzejnik nie generuje dodatkowych kosztów, jednak przywrócenie go do pracy poprzez ponowne włączenie wymaga nawet dwukrotnie większego zużycia energii. Wynika z tego, że wyłączanie grzejnika na noc nie jest opłacalne i warto utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach na stałym poziomie.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Sprawdź, czy masz zapowietrzony kaloryfer

Wiedząc już, że wyłączanie grzejnika na noc się nie opłaca, można wdrożyć inne metody, które pomogą w zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie.

  1. Umieść karton z folią aluminiową za kaloryferem — Owinięcie tektury sreberkiem błyszczącą stroną na zewnątrz i położenie jej za grzejnikiem sprawi, że ciepło będzie się odbijać od folii, co pozwoli dogrzać pomieszczenie.
  2. Nie kładź na grzejniku mokrych ubrań — Tkaniny pochłaniają ciepło, dlatego warto pozostawiać kaloryfery odsłonięte, dzięki czemu będą mogły pełnić swoją funkcję bez przeszkód.
  3. Upewnij się, że kaloryfery są odpowietrzone — Zapowietrzone grzejniki dużo słabiej ogrzewają pokoje.
  4. Uszczelnij okna i drzwi — W utrzymaniu ciepła w mieszkaniu pomoże zaklejenie dziur, przez które ucieka ciepłe powietrze.
Więcej o: