Czym wybielić firanki? Sięgnij po produkt, który kosztuje 1 zł, a będą wyglądały jak nowe

Domowe porządki potrafią spędzić sen z powiek. Szczególnie gdy chodzi o pranie firanek. Istnieje jednak wiele fantastycznych sposobów na to, by je wybielić, przywracając im dawną świeżość. Jak prać firanki w pralce, by wyglądały jak nowe? Wypróbuj domowe sposoby, które stosowały nasze babcie. Niektóre kosztują nawet mniej niż 1 zł.

W jakiej temperaturze prać firanki i co zrobić, by je skutecznie wybielić? Warto pamiętać o kilku rzeczach, a ten element domowych porządków stanie się prawdziwą przyjemnością. Jak prać firanki w pralce i ich przy tym nie zniszczyć? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym wybielić firanki, by wyglądały jak nowe? Te sposoby przywrócą im śnieżnobiały kolor

Firanki zazwyczaj narażone są na intensywne promienie słoneczne, przez co tracą swój śnieżnobiały kolor i stają się żółte. Dodatkowo kurz, smog oraz inne zanieczyszczenia sprawiają, że firany szarzeją, przez co nie prezentują się już tak dobrze, jak dawniej. Jak wybielić firanki, by przywrócić im świeżość? Warto wypróbować sposoby naszych babć. Kluczem jest odpowiednie namoczenie materiału przed wypraniem.

  • Sól - do namoczenia firanek warto wykorzystać roztwór przygotowany z ciepłej wody i kilku łyżek soli, której używamy w kuchni. 
  • Proszek do pieczenia - ten produkt znajduje się w prawie każdej kuchennej szafce, lecz zamiast do pieczenia, można wykorzystać go do wybielania firanek. Wystarczy rozpuścić zawartość jednej torebki proszku w misce z ciepłą wodą i do takiego roztworu włożyć firany.

Firanki warto namaczać w wodzie nawet przez całą noc, jednak jeśli nie mamy czasu, wystarczy jedynie godzina. To skuteczne i sprawdzone sposoby, jednak, by przywrócić firanką dawną biel, trzeba jeszcze je odpowiednio wyprać.

W jakiej temperaturze prać firanki? O tym warto pamiętać

Jak prać firanki w pralce? Nie jest to skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim na początku dobrze jest namoczyć firanki według jednego ze wcześniej wskazanych sposobów. Po tym należy złożyć je w kostkę i umieścić w bębnie pralki. Jeśli chcesz dodatkowo je wybielić, dołóż do nich skorupki po jajkach umieszczone w lnianym lub bawełnianym woreczku. Pralkę ustaw na program prania ręcznego lub delikatnego bez wirowania oraz o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jako detergent, warto wykorzystać ulubiony proszek do prania białych tkanin. Pamiętając o tych kilku krokach, nie tylko zabezpieczysz swoje firany przed zniszczeniem, lecz także skutecznie wyczyścisz je i wybielisz.

Więcej o: