Wiele wierzących osób o tym zapomina, ale nieobecność na mszy tego dnia to grzech

W trakcie świąt Bożego Narodzenia wiele osób zgodnie z tradycją wybiera się do kościoła. Nie każdy jednak wie, w których dniach pojawienie się na mszy jest obowiązkowe dla katolików, a kiedy nie. Wigilia, pierwszy, a może drugi dzień świąt - którego dnia nieobecność na mszy będzie grzechem?

Więcej o świętach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy alkohol może pojawić się na wigilijnym stole?

Zgodnie z prawem kanonicznym, katolików obowiązuje lista tak zwanych świąt nakazanych. Są to dni, w których każdy praktykujący katolik ma obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Jeden z takich dni wypada m.in. w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia - którego dnia nieobecność na mszy będzie grzechem?

Najpopularniejszą mszą w trakcie świąt Bożego Narodzenia jest pasterka, która odbywa się o północy w noc wigilijną. Jednak tego dnia obecność na mszy wcale nie jest obowiązkowa. Nakazane przez kościół jest natomiast uczestniczenie w nabożeństwie pierwszego dnia świąt, czyli 25 grudnia. Pasterka zalicza się jednak do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, zatem osoby obecne na niej nie muszą już iść do kościoła następnego dnia. Jeśli jednak chcą, mogą się pojawić i nawet ponownie przystąpić do komunii świętej. 

Kodeks prawa kanonicznego mówi: "Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy". Oznacza to, że jeśli dana osoba uczestniczy w całej mszy świętej, może przyjąć komunię po raz kolejny. Drugiego dnia świąt nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

Opuszczenie mszy w święta. Co wtedy?

W przypadku nieobecności na pasterce lub na mszy pierwszego dnia świąt, której nie można wytłumaczyć istotnym powodem (np. chorobą), który można usprawiedliwić, łamie jedno z przykazań kościelnych i popełnia grzech. Wówczas, żałując i obiecując poprawę, trzeba się z takiego grzechu wyspowiadać.

Więcej o: