Nie tylko telewizor. Urządzenia, które zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone

Wiele osób sądzi, że wystarczy wyłączyć urządzenie, by nie pobierało ono prądu. Okazuje się jednak, że to błąd. Niektóre urządzenia, nawet gdy są wyłączone, pobierają sporą ilość energii z gniazdka. Oto kilka przykładów.
Zobacz wideo Jakim kosztem mogła powstać bateria w twoim telefonie?

Niektóre urządzenia zużywają prąd nawet wtedy, gdy są włączone. I wszystkie one w skali roku generują mniejsze lub większe wydatki. Podpowiadamy, co warto odłączyć od prądu, by zaoszczędzić pieniądze

Zużywają prąd, nawet gdy są wyłączone

Jednym z najczęściej wymienianych przykładów jest telewizor. Co istotne, naciśnięcie przycisku przenoszącego sprzęt w tryb czuwania, nie oznacza wyłączenia go. W tym czasie telewizor nadal pobiera prąd. Mimo że najnowsze modele są bardziej energooszczędne niż te starsze, warto o tym pamiętać na co dzień. Inne przykłady to:

  • Ładowarki. Jeśli są pozostawione w gniazdkach i nie są podłączone do nich żadne urządzenia, kontynuują zużywanie energii.
  • Laptopy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyłączone laptopy kontynuują pracę. Radzimy więc, by wyłączyć laptop i odłączyć zasilacz. Co ważne, zasilacz należy odłączyć także od gniazdka.
  • Dekodery telewizyjne lub cyfrowe. Często popełniamy błąd, sądząc, że wystarczy wyłączenie telewizora. A dekodery w stanie czuwania potrafią pobierać nawet 25 W. To natomiast oznacza, że w skali roku zwiększają wydatki na prąd o prawie 100 złotych. 
  • Mikrofalówki. Gdy z nich nie korzystamy, a mimo to są podłączone do gniazdek, niepotrzebnie zużywają prąd. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

 

Więcej o: