Kiedy rozebrać choinkę? Według tradycji są trzy terminy. Pierwszy wypada już niedługo

Kiedy rozebrać choinkę? Mamy Nowy Rok, dlatego wiele osób zaczęło się nad tym poważnie zastanawiać. Okazuje się, że tradycja wyznacza trzy terminy, które są do tego odpowiednie. Jeden z nich wypada już niebawem.

Wiele osób uwielbia ubierać choinkę, jednak wraz z końcem świąt przychodzi pytanie, kiedy ją rozebrać. Niektórzy nie wiedzą, ale tradycja wyznacza konkretne terminy, w których można to zrobić. Mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się pięknem świątecznego drzewka dłużej, o ile tylko ma się na to ochotę. Oto trzy daty, które sprzyjają rozbieraniu choinki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Kiedy rozebrać choinkę? Tradycja wyznacza trzy terminy

Tradycja dopuszcza trzy terminy, które sprzyjają rozbieraniu choinki.

  1. 6 stycznia (Objawienie Pańskie) - Dzień przypomina objawienie się Boga. Inna nazwa, Trzech Króli, nawiązuje do przybyszów, którzy zawitali do Betlejem, by powitać nowo narodzonego Jezusa Chrystusa.
  2. 8 stycznia (święto Chrztu Pańskiego) - Święto wypada zawsze w pierwszą niedzielę po Objawieniu Pańskim. Data jest ruchoma, a w 2023 r. uroczystości upamiętniające chrzest udzielony Jezusowi Chrystusowi w rzece Jordan będą miały miejsce 8 stycznia. To również symboliczne zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia.
  3. 2 lutego (Ofiarowanie Pańskie) - Dzień nawiązuje do ewangelii św. Łukasza i ofiarowania Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Inaczej nazywany jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Data jest lubiana przez wielu fanów choinek, ponieważ wypada najpóźniej ze wszystkich.

Co symbolizuje choinka? Choć ubieramy ją co roku, większość tego nie wie

Praktycznie wszyscy ubieramy w domu choinkę. Zwyczaj zapoczątkowano około XIX wieku, jednak zyskał na popularności dopiero w okresie międzywojennym. Ozdoby zmieniają się w zależności od mody i upodobań, i choć wielu ludzi postrzega drzewko jako najważniejszy symbol świąt, niewielu zdaje sobie sprawę, co tak właściwie oznacza. Okazuje się, że bożonarodzeniowa choinka symbolizuje odrodzenie i źródło życia Jezusa Chrystusa, a zielony kolor oznacza nadzieję i życie wieczne.

Więcej o: