Co oznacza twoje nazwisko i skąd pochodzi? Te informacje znajdziesz w kilka minut

Czy wiesz, skąd pochodzi twoje nazwisko? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że można to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej stworzonej przez Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przed XIV wiekiem nikt raczej nie słyszał o nazwiskach. Ich nadawanie rozpowszechniono najpierw wśród przedstawicieli szlachty. Początkowo były to określenia mające na celu rozróżnienie poszczególnych osób, które nosiły takie samo imię. Reszta społeczeństwa zaczęła otrzymywać nazwiska dopiero w XVIII wieku. Powstawały od nazw miejscowości, zawodów czy imion ojców. Wtedy też ustalono obowiązek ich dziedziczenia, który utrzymał się do dzisiaj. Jak sprawdzić, skąd pochodzi konkretne nazwisko? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Opozda zdecydowała się na dwuczłonowe nazwisko. "Nie dla męża"

Jak sprawdzić skąd pochodzi moje nazwisko? Okazuje się, że to bardzo łatwe

Pochodzenie nazwiska można sprawdzić dzięki Instytutowi Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Sposób jest prosty, szybki i nie wymaga składania wniosku o wgląd do takich informacji. Wystarczy wejść na stronę nazwiska.jip.pan.pl i wpisać w białym polu frazę, której poszukujemy. W efekcie zobaczmy, ile osób nosi dane nazwisko (z podziałem na kobiety i mężczyzn). Zyskamy też informację o jego pochodzeniu, a w niektórych przypadkach nawet o występowaniu w innych krajach czy w literaturze. Korzystanie z wyszukiwarki jest intuicyjne i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Informacje dotyczące nazwisk można też pozyskać ze strony genezanazwisk.pl. Baza wskazuje na pochodzenie polskich nazwisk i wzmianki o w literaturze. Z kolei korzystając z dane.gov.pl możemy sprawdzić, które polskie nazwisko cieszy się aktualnie największą popularnością.

Pochodzenie nazwisk. Utrwal informacje sporządzając drzewo genealogiczne

Ciekawym sposobem na zapisanie danych dotyczących pochodzenia jest stworzenie drzewa genealogicznego, które po latach można przekazać kolejnemu pokoleniu. Nieocenioną pomocą będzie wiedza profesjonalnych historyków i genealogów, którzy dzięki dostępowi do danych mogą dokładnie prześledzić losy przodków. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by udać się do archiwów, parafii czy urzędu stanu cywilnego i sprawdzić, jakie informacje zostały tam zapisane.

Więcej o: