Oto 5 błędów, które nie pozwalają ci schudnąć. Obalamy dietetyczne mity

W internecie możemy znaleźć mnóstwo porad dotyczących odchudzania, lecz nie wszystkim warto wierzyć. Planujesz zrzucić po Sylwestrze kilka kilogramów? Oto 5 mitów, w których nie należy powielać.

W okresie bożonarodzeniowym często zyskujemy kilka nadprogramowych kilogramów. W jaki sposób się ich pozbyć? Jeżeli zależy nam na zrzuceniu wagi, nie powinniśmy popełniać tych błędów.

Zobacz wideo Czy rodzic może rozpoznać zaburzenia odżywiania u swojego dziecka po konkretnych sygnałach? "Bulimiczki są kreatywne"

1. Aby schudnąć, musisz się głodzić. To mit, który może zaszkodzić zdrowiu

Wbrew pozorom głodówka nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie. Wydaje nam się, że gdy nie jemy i czujemy w żołądku pustkę, chudniemy. To nieprawda. Gdy dostarczamy organizmowi za małą ilość pożywienia, odkłada on energię na później. Taka sytuacja może prowadzić do niedoborów, a po zbyt długo stosowanej głodówce możemy nabawić się efektu jo-jo.

2. Owoce są alternatywą dla słodyczy. Nic bardziej mylnego

Owoce z pewnością są zdrowe. Zawierają wiele składników odżywczych i witamin. Jednak, czy są odpowiednią przekąską na diecie? Musimy pamiętać, że w owocach znajduje się sporo cukru, a przy odchudzaniu jego nadmiar nie jest wskazany. Najbardziej kalorycznymi owocami są banany, daktyle, śliwki, gruszki i winogrona. Jeśli chcemy schudnąć, lepiej sięgnąć po warzywa

3. Od tłuszczu się tyje. To nieprawda. Zdrowe tłuszcze są potrzebne organizmowi

Pamiętajmy, że przybieranie tkanki tłuszczowej wynika z nadmiaru przyjmowanych kalorii. Oczywiście tłuszcze są wysokokalorycznymi produktami, ale nie wolno całkowicie eliminować ich z diety. Istnieją zdrowe tłuszcze, które podczas odchudzania, powinniśmy spożywać. Są to między innymi oliwa, oleje z pestek i nasion oraz tłuszcze pochodzące z orzechów. 

4. Produkty light nie tuczą. Mit, w który wierzy wiele osób

Produkty z oznaczeniem light tuczą tak samo, jak zwykłe produkty. Prawdą jest, że odchudzone produkty zawierają mniej tłuszczu, ale jednocześnie mają w składzie większą ilość cukru lub chemicznych słodzików jak np. aspartam. 

 Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

5. Ostatni posiłek o 18:00. Owszem, jeśli idziemy spać o 21:00

Aby zapewnić szczupłą sylwetkę, ostatni posiłek powinniśmy spożywać na około 3 godziny przed snem, a więc jeżeli chodzimy spać o 23:00, kolację możemy zjeść o 20:00. Jeśli spożyjemy kolację o 18:00, a pójdziemy spać wiele godzin później, nasz organizm będzie domagał się jedzenia. Ciężko uniknąć wówczas podjadania, które prowadzi do otyłości. 

Więcej o: