- Jakim sposobem biała osoba będzie mi mówić, czy to słowo jest obraźliwe, czy nie?- pyta Afropolka Ogi Ugonoh [PODCAST]

- Jak byłam nastolatką myślałam o sobie, że jestem taka fajna, taka piękna. Wyobraź sobie, że idziesz sobie z koleżankami, chłopcy patrzą a ktoś przechodzi przez ulicę i krzyczy "Pa! Mur*zyn!" - mówi Adze Kozak w podkaście FemiTALK aktywistka i Afropolka Ogi Ugonoh.
Posłuchaj podcastu

- Co ja czuję, kiedy to słyszę? - zadaje sobie sama głośno pytanie Ogi Ugohoh, gościni Agi Kozak w podkaście FemiTALK. Ogi jest Afropolką. Możecie znać jej nazwisko z instagrama, gdzie prowadzi dzałalność aktywistyczną, jest bowiem edukatorką i rozwijającą się reżyserką. Prywatnie to siostra boksera Izuagbe "Izu" Ugonoh i modelki Osi - zwyciężczyni czwartej edycji programu TVN Top Model. - Na pewno nabrałam przez te lata dystansu ale jak myślę sobie o tym, że mam siostrzenice, które są dosyć młode, mam siostrzeńca, który ma trzy latka, albo, że sama będę miała kiedyś swoje dzieci, to nie wyobrażam sobie, żeby ktoś je nazwał Mu*zynami, żebym sobie stała i myślała sobie "to jest ok, wyśmiejemy to". 

 

- Debatujemy od tak dawna o tym, jakie to słowo ma znaczenie. A prawda jest taka, że jeśli język nie ewoluuje z ludźmi, to ten język tworzy bariery. Używamy języka, żeby się komunikować. Jeśli będę się zwracać do ciebie per "Kasia" a ty mi powiesz "mam na imię Aga" to to jest jasny komunikat. Jeśli ja komuś mówię, że nie jestem Mu*zynem - to to też powinien być jasny komunikat - tłumaczyła aktywistka. 

 

- Zobaczmy, z kim jest problem. Jeśli my mówimy "nie mów tak na mnie". "wolę, żebyś mówił/mówiła na mnie "Afropolka", "Afroeuropejka", "czarnoskóra Europejka". Język jest na tyle elastyczny, że da się w nim wyrazić bardzo dużo. Dla mnie ta debata czy słowo "Mu*zyn" jest ok, jest przestarzała! Jeśli ktoś ma tak mało empatii, żeby nie rozumieć, że jeśli dana osoba nie chce być tak nazywana to nie należy jej tak nazywać - to ma problem. Przekraczamy granicę, żeby udowodnić, że my mamy władzę, albo wiemy lepiej. Jakim sposobem biała osoba będzie mi mówić, czy to słowo jest obraźliwe, czy nie? - emocjonowała się Ugonoh. 

Jeśli spodobał ci się nasz podcast zapraszamy do odsłuchania innych odcinków na Spotify, Youtubie i innych platformach. Zasubskrybujcie FemiTALK, żeby nie przegapić następnego odcinka. 

Posłuchaj rozmowy z Renatą Dancewicz o brydżu, wolności i seksie: SpotifyYouTube

Posłuchaj rozmowy z Pauliną Smaszcz o hejcie: Spotify YouTube

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Popławską o śląskości i miłości do zwierząt: SpotifyYouTube

Więcej o: