Jak ubrać się na kolację wigilijną według zasad savoir-vivre? Uwaga na kolory

Już za kilka dni wspólnie z najbliższymi zasiądziemy do wigilijnego stołu. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wybrać odpowiednią stylizację. O to jak powinna ona wyglądać, zapytaliśmy ekspertkę od savoir-vivre dr Irenę Kamińską-Radomską.

Kolacja wigilijna to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie podczas świąt Bożego Narodzenia. Na naszym stole pojawią się ulubione potrawy, a pod choinką prezenty. Wspólnie z bliskimi chcemy przeżyć ten czas w rodzinnej atmosferze. A jak się na taką okazję ubrać? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Zapytaliśmy dr Irenę Kamińską-Radomską o to, jaką stylizację wybrać na kolację wigilijną według zasad savoir-vivre. 

Zobacz wideo Jak się ubrać na kolację wigilijną?

Jak się ubrać na kolację wigilijną według zasad savoir-vivre?

Choć mogłoby się wydawać, że zwykła elegancka stylizacja wystarczy, to okazuje się, że zasady savoir-vivre konkretnie określają, jak podczas kolacji wigilijnej powinniśmy wyglądać. Dr Irena Kamińska-Radomska już na samym wstępie podkreśla, że stylizacja musi być odświętna. - "To jest podstawowa zasada"- dodaje. Warto też zwrócić uwagę, na to, czy gospodarz, który organizuje kolację wigilijną, nie narzucił dress code'u. Jeśli nie, ubieramy się wizytowo. Kobiety mogą włożyć sukienkę, garsonkę czy spodium. A mężczyźni? Według naszej ekspertki najlepszym rozwiązaniem jest garnitur

W ostatnich czasach mężczyźni nie lubią nosić krawatów, więc jeśli ktoś nie chce, to niech nie zakłada tego krawata, ale niech to będzie biała koszula i garnitur, albo przynajmniej marynarka i spodnie w kant. 

- tłumaczy nam ekspertka. 

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Kolor ma znaczenie 

Okazuje się, że zasady savoir-vivre jasno określają także kolory, które podczas wieczerzy wigilijnej wolno nam założyć. 

Pamiętajmy, że jest to wieczerza wigilijna, więc jest to wieczór, a po zmroku lub po godzinie 18, czyli wtedy gdy zaczyna się odzieżowy wieczór, mężczyźni mogą włożyć tylko ciemny garnitur. 

- mówi dr Irena Kamińska-Radomska. 

A co z kobiecymi stylizacjami? Czy one również muszą być tylko w ciemnych kolorach? Okazuje się, że nie. - "Kobiety mają pełen wachlarz kolorów i nas tutaj nic nas nie ogranicza, tylko dobry gust" - dodaje. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: