13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia? To pewne! Seniorzy otrzymają więcej pieniędzy

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia? Pytanie zastanawia wielu seniorów, którzy w dobie inflacji zastanawiają się, skąd brać pieniądze na podstawowe artykuły. Okazuje się, że waloryzacja emerytur 2023 sprawia, że już teraz mogą liczyć na wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem świadczenie.

Inflacja zaskakuje, a wysokie ceny w sklepach sprawiają, że niektórzy seniorzy muszą się zastanowić kilka razy, zanim coś kupią. W związku z tym wielu seniorów zastanawia się, czy ponownie zostanie im wypłacona 13. emerytura. Okazuje się, że mogą na nią liczyć, a według prognoz kwota świadczenia będzie wyższa niż rok wcześniej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Waloryzacja emerytur 2023. Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy dopiero w lutym

Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji. Ma to zrekompensować świadczeniobiorcom wzrost cen towarów i usług. Według informacji zamieszczonych na stronie Gov.pl waloryzacja nastąpi wraz z początkiem marca 2023 r. 

Wskaźnik podany do wiadomości publicznej 18 października 2022 r. jest prognozowany na poziomie 113,8%, jednak ostatecznie zostanie podany dopiero po opublikowaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego rzeczywistych wskaźników inflacji i realnego wzrostu wynagrodzeń w 2022 r. Nastąpi to dopiero w połowie lutego 2023 r. Mimo to wiadomo już, że w przyszłym roku obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa, dzięki czemu minimalna podwyżka wyniesie 250 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia wzrosną do:

  • 1588,44 zł brutto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (w 2022 r. wynosi 1 338,44 zł brutto);
  • 1191,33 zł brutto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Jak kąpać dziecko Jak kąpać dziecko, które ma problemy skórne? Wskazówki dla rodziców

13. emerytura 2023. Kiedy wypłata świadczenia?

13. emerytura wynosi tyle, co najniższa emerytura, a więc jeśli sprawdzą się powyższe prognozy, to będzie wynosić 1588,44 zł brutto. Prawdopodobnie ich wypłata odbędzie się wraz z kwietniowymi świadczeniami jak co roku. Natomiast osoby pobierające świadczenia przedemerytalne dostaną najprawdopodobniej dodatek w maju. 

Patricia Kazadi Kazadi z nietuzinkową torebką za 2950 zł. Ten model przyciąga wzrok

Więcej o: