Obliczył, ile kosztuje ogrzewanie grzejnikiem elektrycznym przez godzinę. Kwota zaskakuje

Wraz z zimą nadeszły chłodniejsze dni, a co za tym idzie, zaczął się także okres ogrzewania. Wiele z nas korzysta w tym czasie z grzejników elektrycznych. Czy wiesz, jak dużo prądu zużywają przez godzinę i ile może cię to kosztować? Kwoty zaskakują.

Do ciekawych wniosków doszedł Dawid Kosiński, który publikuje interesujące treści na TikToku. Dzieli się w nich nowinkami technologicznymi, grami, a także sprawdza, ile mniej więcej może kosztować nas korzystanie z różnych urządzeń m.in. konsoli, piekarnika czy suszarki. Jego wnioski i wyliczenia niejednokrotnie zszokowały internautów. Tym razem pod lupę wziął grzejnik elektryczny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Obliczył, ile mniej więcej zapłacimy za godzinę ogrzewania grzejnikiem elektrycznym. Kwota zaskakuje

Twórca włączył grzejnik na maksymalną moc grzania i zostawił w pokoju na godzinę. Po tym czasie temperatura wzrosła z 22,5°C na 26°C. Miernik zużycia prądu (watomierz) wskazał, że urządzenie wykorzystało około 1,886 kWh. Zakładając, że za 1 kWh płacimy ok. 78/79 groszy (zależy od lokalizacji), wyszło, że godzina pracy grzejnika na maksymalnej mocy kosztuje nas ok. 1,50 zł. Noc takiego grzania może wynieść ok. 12 zł, a miesiąc użytkowania po 8 godzin dziennie około 360 zł. Wyliczenia nie są jednak dokładne, gdyż trzeba wziąć pod uwagę fakt, że grzejnik inaczej pracuje, gdy musi dogrzać do jakiejś temperatury, a inaczej, gdy musi ją jedynie utrzymać.

Internauci zszokowani wyliczeniami. "To jest masakrycznie dużo". "Bardzo mało"

Nagranie zaskoczyło użytkowników i wywołało wiele sprzecznych emocji. Wielu internautów było zszokowanych kwotą — zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Inni zaczęli wyliczać, jakie są koszty ogrzewania w inny sposób. 

To jest masakrycznie dużo
Bardzo mało
Tak serio ludzie to wychodzi mniej więcej tyle, co węgiel na ogrzanie chałupy
Ludzie policzcie, ile wydajecie na inne rzeczy...
Brykiet do kominka myślicie, że tańszy? Paczka 24 zł, pół paczki na noc to 12 zł. Ekogroszek teraz 70 zł worek, pół worka na noc 35 zł

- czytamy w komentarzach pod filmem. Mimo że dane nie są idealne, warto wiedzieć, ile mniej więcej może kosztować nas użytkowanie takiego grzejnika. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zbliżające się podwyżki za prąd.

Więcej o: