Jakich życzeń nie składać w święta? Tych tematów unikaj jak ognia

Już za niedługo zasiądziemy do wigilijnego stołu z najbliższymi. Podczas łamania opłatkiem czy na świątecznych spotkaniach będziemy składać sobie życzenia. Jakich tematów lepiej nie poruszać, by nie sprawić nikomu przykrości i nie popełnić faux paux?

- "I żeby w końcu ten Maciek się Tobie oświadczył" - powiedziała pewna ciotka. Nie da się ukryć, że takie życzenia w polskich domach podczas świąt Bożego Narodzenia są na porządku dziennym. Niestety, większość z nas nie ma ochoty słuchać jakie pragnienia mają ciotki czy wujkowie, którzy życzą nam tego, czego sami by chcieli. Niedawno w programie "Mamy Czas" gościliśmy dr Irenę Kamińską-Radomską, która podpowiedziała nam jakich życzeń lepiej w święta nie składać naszym bliskim, by nie sprawić im przykrości.

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Jakich życzeń nie składać w święta?

Choć prawdopodobnie nasi bliscy nie chcą sprawić nam przykrości, to czasem robią to zupełnie nieświadomie, nawet podczas składania życzeń. Dr Irena Kamińska-Radomska podpowiada nam, jakich tematów lepiej nie poruszać w trakcie składania życzeń, by nie popełnić faux paux. 

Życzenia komuś kolejnego dziecka, czy zaręczyn to są życzenia, które ja w swojej książce opisałam jako sposób na zepsucie atmosfery. 

- mówi nam ekspertka od savoir-vivre

Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Nie powinniśmy również życzyć nikomu zajścia w ciąże. Dlaczego? Ponieważ możemy nie znać sytuacji danej pary. Może próbują, ale ich zdrowie im na to nie pozwala, albo np. kobieta właśnie poroniła i w tej sytuacji życzenie jej zajścia w ciążę jest prawdziwym ciosem. 

Najbezpieczniejszą opcją jest życzenie bliskim zdrowia, szczęścia, czy spełnienia marzeń. 

Tych tematów lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole

Wiemy już jakich życzeń nie składać, zatem przejdźmy teraz do tematów, których lepiej nie poruszać w okresie świątecznym. W czasie świąt, ale również trakcie różnych pogawędek nie wypada rozmawiać o pieniądzach. To nieeleganckie i nietaktowne. Przy wigilijnym stole zapomnijcie również o rozmowach na temat diety. Dlaczego? Wyjaśnia nam to dr Irena Kamińska-Radomska. 

To jest wszystko związane ze zdrowiem i niektórzy potrafią zniszczyć całą atmosferę, bo wydaje im się, że to jest takie ważne, że oni są na takiej diecie. Jedzenie jest po to, żeby je zjeść. 

- wyjaśnia ekspertka. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: