Zniżki dla seniorów po 60. roku życia. Można sporo zaoszczędzić na kilka sposobów

Zniżki dla emerytów po 60. roku życia mogą być realnym wsparciem dla domowego budżetu, jednak nie każdy senior wie, że przysługują mu ulgi. W dobie inflacji warto co jakiś czas to sprawdzać. Podpowiadamy, w jaki sposób emeryci mają szansę zaoszczędzić pieniądze.

W dobie szalejącej inflacji nie wiadomo, kiedy ceny produktów w sklepach znowu się zwiększą. Choć seniorzy również w 2023 r. mają szansę na otrzymanie 13. i 14. emerytury, wsparcie nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich potrzeb. Z tego względu wielu emerytów co jakiś czas sprawdza, na czym mogą zaoszczędzić. Okazuje się, że po skończeniu 60. roku życia obowiązuje wiele zniżek, które pozwolą ulżyć portfelowi seniora. Przedstawiamy najpopularniejsze, które obowiązują w 2022 r.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Zniżki na abonament RTV w 2022 r. To realne wsparcie dla emerytów

W 2022 r. dwie grupy seniorów zostały zwolnione z opłat za abonament RTV:

  • Ci, którzy ukończyli 60 lat i mają ustalone prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim (2840,78 zł brutto);
  • Emeryci, którzy ukończyli 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Ogólnopolska Karta Seniora. Realne wsparcie, które gwarantuje wiele zniżek

Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, mogą ubiegać się o wydanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Blankiet gwarantuje zniżki, z których można skorzystać w około 3000 punktach w całej Polsce tj. sanatoria, uzdrowiska i instytucje kultury. Pełną listę miejsc można znaleźć na stronie internetowej Glosseniora.pl.

Zniżki na komunikację miejską. Seniorzy mają szansę podróżować dużo taniej

W 2022 r. seniorzy, którzy przemieszczają się komunikacją miejską, mogą korzystać z wielu ulg, jednak różnią się one w zależności od miasta i konkretnego przewoźnika:

  • 10-50 procent zniżki — seniorzy, którzy ukończyli 60 lat mogą liczyć na wsparcie POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Kolei Dolnośląskich;
  • 37 procent zniżki — dotyczy przejazdów 2 klasą pociągów osobowych PKP, TLK i ekspresowych. Można z niej skorzystać dwa razy w roku, jednak senior musi posiadać odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu. Wydaje je np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów;
  • nawet do 50 procent zniżki — w zależności od miasta seniorzy mogą skorzystać ze zniżek lub darmowych przejazdów komunikacją miejską (najczęściej po ukończeniu 70. roku życia).
Więcej o: