Cena tego leku od 1 stycznia 2023 wzrośnie aż o 452 zł. To niejedyne zmiany w refundacji

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim zostanie zaktualizowana lista leków refundowanych. Niektóre zmiany mogą wprawić w osłupienie i przerażenie, podczas gdy inne dla niektórych chorych okażą się ulgą dla portfela.

Zbliża się sylwester, czyli czas zabawy i życzeń, które wielu z nas złoży sobie w związku z nadchodzącym nowym rokiem. 1 stycznia 2023 r. to również czas na aktualizację listy leków refundowanych. Istotne zmiany obejmą między innymi ceny niektórych leków na cukrzycę, które zostaną obniżone. Wzrośnie za to dopłata pacjenta do środków leczniczych na astmę i alergię. Podsumowanie najważniejszych zmian w styczniu dotyczących listy refundacyjnej przygotowała firma IQVIA.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Widok na okno balkonoweCzy można trzymać jedzenie na balkonie? O tym warto wiedzieć

Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

Zmiany na liście leków refundowanych. Dopłaty aż do 349 produktów

Wzrost cen dotyczy aż 349 leków. Wynikają one z podwyższenia urzędowej ceny zbytu lub zmian podstaw limitu w niektórych grupach. Podwyżki, które najbardziej rzucają się w oczy, obejmują trzy leki:

  • Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego, stężenie 3 - 5000 TU/ml lub 5000 PNU/ml, 2 fiol. po 4,5 ml) – Lek stosowany w schorzeniach alergicznych. Wzrost o 452,70 zł;
  • Comboterol (Fluticasoni propionas + Salmeterolum, aerozol inhalacyjny, zawiesina, 125+ 25 µg/dawkę inhalacyjną, 1 poj. 120 dawek) – Lek na choroby oskrzeli. Wzrost o 18,06 zł;
  • Fostex (Beclometasoni dipropionas + Formoteroli fumaras dihydricus, aerozol inhalacyjny, roztwór, 100+6 µg/dawkę, 1 poj.po 180 daw.) – Lek na astmę. Wzrost o 16,87 zł.

Najczęstsze problemy ze skórą w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?Problemy w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?

Te leki będą dużo tańsze. Dzięki temu pacjent sporo zaoszczędzi

Obniżki cen dotyczą 230 produktów i związane są z obniżeniem urzędowych cen zbytu. Największe zmiany można zauważyć na trzech lekach:

  • Januvia (Sitagliptinum, tabl. powl., 100 mg, 28 szt.) – Doustny lek przeciwcukrzycowy. Obniżka o 63,76 zł;
  • Janumet (Sitagliptinum + Metformini hydrochloridum, tabl. powl., 50+1000 mg, 56 szt.) – Doustny lek przeciwcukrzycowy. Obniżka o 63,76 zł;
  • Polkepral (Levetiracetamum, tabl. powl., 1000 mg, 100 szt.) – Lek o właściwościach przeciwpadaczkowych. Obniżka o 34,49 zł.

Święta5 imponujących świątecznych rekordów. Niektóre są zaskakujące

Chorujesz na cukrzycę? Od 1 stycznia insulina Tresiba nie będzie już refundowana

Co istotne, lek dla cukrzyków, insulina Tresiba (Tresiba Penfill U100 i Tresiba FlexTouch) firmy Novo Nordisk wraz z początkiem stycznia nie będzie już refundowana. Żadna substancja czynna nie uzyska finansowania.

Świąteczne przesądy to nie tylko łuska w portfelu. Dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji?Świąteczne przesądy. Dlaczego nie należy wylizywać talerza po kolacji?

Więcej o: