Zobaczyła to na samochodzie. Teraz ostrzega innych. "Zdałam sobie sprawę, co się dzieje"

Swoje odkrycie opisała w rozmowie z "Liverpool Echo" Laura Morgan. Kobieta mieszka w mieście Wallasey w hrabstwie Merseyside, na terenie Wielkiej Brytanii. Brytyjka przez jakiś czas znajdowała na oknie swojego samochodu narysowany znak "X".
Zobacz wideo Zobacz wideo: Złodziej samochodów polował w kościele. Kradzież podczas mszy nagrał monitoring

Na początku sądziła, że tajemnicze rysunki pojawiają się oknach za sprawą jej dzieci. Jednak niewinną, dziecięcą zabawę wykluczyły godziny, w jakich powstawały - najczęściej pomiędzy godziną22.00 a 6.00 rano.

Zajęło mi prawie dwa miesiące, zanim zdałam sobie sprawę, co się dzieje. Na początku myślałam, że to dzieci, ale działo się to między godziną 22.00 a 6.00

- mówiła portalowi.

Laura Morgan w końcu zorientowała się, o co tak naprawdę chodzi. Okazało się, że jej auto stało się celem kradzieży? Złodzieje malowali znak "X" na szybie pojazdu, aby zaznaczyć, że jest dobrym celem rabunku.

Kobieta postanowiła natychmiast nagłośnić sprawę i teraz ostrzega innych.

Eksperci ostrzegają. "Spędziliśmy wiele godzin rozmawiając ze zrozpaczonymi ofiarami"

Z kolei według brytyjskiego tabloidu "The Mirror" eksperci mają już szeroką wiedzę na temat włamań i symboli, za pomocą których złodzieje komunikują się ze sobą i oznaczają kolejne cele kradzieży. Jak tłumaczą, sam znak "X" oznacza "dobry cel" rabunku. "X" w kółeczku natomiast to symbol oznaczający, że wewnątrz domu np. nie ma nic wartego kradzieży. Rysunkiem "trójkąta" przestępcy "znakują" zaś domy, w których samotnie mieszka kobieta. "Trójkąt" z liniami oznacza, że w jej domu są kosztowne rzeczy.

- Spędziliśmy wiele godzin rozmawiając ze zrozpaczonymi ofiarami, odwiedzając miejsca zbrodni. Widzieliśmy i doświadczyliśmy, jak te symbole są używane przez przestępców. Nie oznacza to, że jest to powszechna praktyka między bandami złodziei, ponieważ większość włamywaczy działa samotnie. Nie chcemy siać paniki i możemy poufnie powiedzieć, że użycie tych symboli jest bardzo rzadkie - mówili dziennikowi specjaliści z The Safeguarding Hub.

Według ekspertów, jeśli zauważymy takie znaki - nigdy nie wolno nam ich zbagatelizować. Szczególnie, gdy jesteśmy opiekunami osoby bezbronnej lub w podeszłym wieku.

Źródła: Liverpool Echo/The Mirror

Więcej o: