Dekoracje świąteczne - prezentujemy najpiękniejsze świąteczne ozdoby. Każdy znajdzie tu coś dla siebie

Dekoracje świąteczne są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Ich pojawienie się w naszych domach sygnalizuje zbliżające się święta i wprowadza specyficzną atmosferę kojarzącą się z Bożym Narodzeniem. Współgranie światła, koloru i aromatów decyduje o tym, że wnętrza stają się wyjątkowe i niepowtarzalne.

Dekoracja świąteczna

Dekoracja świąteczna wnosi do wnętrza specyficzny klimat. Może przybierać rozmaite formy, ale zawsze będzie przywodzić na myśl święta Bożego Narodzenia: rodzinne, ciepłe, spędzane w gronie najbliższych. Najczęściej pojawiającą się w każdym domu świąteczną dekoracją jest oczywiście choinka. Niezależnie od tego, czy stawiamy na żywe drzewko, czy też na choinkę z tworzywa sztucznego, czy w przestronnym salonie ustawimy duże drzewko, czy z uwagi na rozmiar wnętrza będzie ono miało charakter bardziej symboliczny, choinka staje się na czas świąt Bożego Narodzenia najważniejszym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu. Zielone drzewko samo w sobie jest ozdobą, ale odpowiednio udekorowane będzie z pewnością skupiać na sobie uwagę zarówno domowników, jak i gości. Ile domów, tyle pomysłów na przystrojenie choinki. Jedni stawiają na ozdoby dobrane kolorystycznie czy też zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą barw, inni przybierają drzewko wszystkimi kolorami tęczy. Na gałązkach choinki z reguły nie może zabraknąć lampek choinkowych, bombek i łańcuchów, ale pomysłów na udekorowanie świątecznego drzewka jest nieskończenie wiele. Ozdoby choinkowe wcale nie muszą być kupne, można je wykonać własnoręcznie, a materiałem do wykorzystania może być niemal wszystko, co wpadnie nam w ręce. Im bardziej oryginalny pomysł, tym ciekawiej przystrojona będzie nasza choinka.

Jak ubrać choinkę nowocześnie? Zdjęcie ilustracyjneJak ubrać choinkę nowocześnie? Zdjęcie ilustracyjne istock / Siarhei SHUNTSIKAU

Ozdoby świąteczne do pokoju

Ozdoby świąteczne do pokoju nie muszą być liczne czy mieć dużych rozmiarów, by stworzyć odpowiednią, świąteczną atmosferę i podkreślić bożonarodzeniowy nastrój. Warto sięgać do natury: gałązki drzew iglastych, szyszki, kora cynamonu czy suszone plastry pomarańczy to tworzywo, z którego z powodzeniem można wykonać przepiękne i bardzo nastrojowe ozdoby świąteczne do pokoju. Przeważającą kolorystyką będzie czerwień i zieleń, które warto uzupełnić o srebro, złoto lub barwy miedzi. Najpopularniejszymi świątecznymi dekoracjami są wszelkiego rodzaju stroiki czy też wianki bożonarodzeniowe. Można je umieścić zarówno na stole, jak i na kominku, parapecie, półce czy drzwiach. Równie chętnie wybieraną ozdobą świąteczną do pokoju jest świecznik, najlepiej wykonany własnoręcznie. Warto pomyśleć o świątecznych lampionach lub odpowiednio udekorowanych świecach, które doskonale zaprezentują się na stole, parapecie, komodzie czy kominku. Jeśli jednak nie stroiki czy lampiony, to warto wprowadzić do wnętrza świąteczne figurki. Renifery czy postacie świętego Mikołaja wydają się oczywistością, ale równie doskonale sprawdzą się świąteczne skrzaty, również te samodzielnie wykonane. Ciekawym pomysłem na udekorowanie pokoju będzie też zawieszenie ozdób świątecznych na gałęzi umieszczonej bezpośrednio nad stołem, do którego zasiądziemy, by wspólnie spożyć kolację wigilijną lub świąteczny posiłek. Ozdoby, zwykle umieszczane na choince, zawieszone na gałęzi będą stanowiły oryginalną dekorację podkreślającą magię świąt Bożego Narodzenia.

Suszone pomarańcze jako ozdoby bożonarodzeniowe wprowadzają świąteczny klimat do domu. Zdjęcie ilustracyjneSuszone pomarańcze jako ozdoby bożonarodzeniowe wprowadzają świąteczny klimat do domu. Zdjęcie ilustracyjne MarinaMos/shutterstock.com

Zobacz wideo Proste i piękne ozdoby świąteczne. Zrobisz je sam

Jak zrobić ozdoby świąteczne?

Osoby, które zastanawiają się, jak zrobić ozdoby świąteczne, mogą poszukać inspiracji w Internecie lub katalogach ze świątecznym wystrojem wnętrz. Warto też skorzystać z własnej pomysłowości oraz tego, co akurat mamy pod ręką. Aby przygotować wieniec bożonarodzeniowy dobrze jest mieć gotową bazę do niego (np. styropianową lub wiklinową), albo wykonać ją z kilku kartonowych okręgów naklejonych na siebie czy też z drucianego wieszaka wygiętego w odpowiedni kształt. Bazę można owinąć gałązkami świerku, przymocować do niej klejem na gorąco bombki lub szyszki (które warto wcześniej pomalować za pomocą białej, srebrnej lub złotej farby w sprayu), czy też suszone plastry pomarańczy, ozdobić kokardą. Szyszki można też wykorzystać do wykonania prostego stroika na stół wigilijny – wystarczy metalowa lub drewniana tacka, na której ustawia się świeczki, pomiędzy nie zaś wtyka się szyszki i zielone gałązki. Gałązki i szyszki warto spryskać śniegiem w sprayu przed ułożeniem z nich kompozycji. Niebanalną ozdobą świątecznego stołu okaże się także filarowa świeca, dookoła której przyklei się z pomocą kleju na gorąco kilka lasek cynamonu i przewiąże dekoracyjną wstążką. Drobne światełka LED wraz z szyszkami można z kolei umieścić w szklanym naczyniu, uzyskując w ten sposób bożonarodzeniowy lampion. Równie ciekawy efekt uzyskamy, upychając lampki choinkowe w pustej, pozbawionej etykiety, butelce po winie.

Wieniec bożonarodzeniowy. Zdjęcie ilustracyjneWieniec bożonarodzeniowy. Zdjęcie ilustracyjne istock

Zobacz też: Stroiki świąteczne - gotowe pomysły na leśne szuflady i cynamonowe opowieści

Więcej o: