Świąteczne ozdoby kojarzą nam się przede wszystkim z ubieraniem choinki. Oczywiście, można ją przystroić gotowymi dekoracjami: bombkami, lampkami, kupnymi łańcuchami, włosem anielskim i sztucznym śniegiem. Ale o ileż efektowniej będzie wyglądała choinka przybrana ozdobami wykonanymi samodzielnie. Bombki choinkowe na przykład można przyozdobić sztucznym śniegiem, bądź też własnoręcznie je pomalować. Interesującym pomysłem może okazać się także samodzielne przygotowanie bombek z juty. Wystarczy kilka baloników, sznurek jutowy, klej do decoupage i igła: baloniki nadmuchać, posmarować klejem, owinąć sznurkiem, pozostawić do wyschnięcia, a na koniec przebić baloniki igłą i delikatnie wyciągnąć je z gotowych bombek. W charakterze bombek na choince mogą zawisnąć szyszki – warto je uprzednio pomalować na dowolny kolor i wysuszyć, a do zawieszenia użyć ozdobnej wstążki. Świetną ozdobą choinkową okażą się pierniczki, oczywiście pieczone i lukrowane własnoręcznie. Przepięknie będą się prezentować na choince wszelkiej maści gwiazdki, na przykład wykonane z papieru, czy też z drutu. Ciekawym pomysłem może być wycięcie i powieszenie na choince gwiazdek ze skórki pomarańczy. Niezliczone są też sposoby na wykonanie łańcuchów choinkowych.
Jak suszyć pomarańcze na choinkę? Eliz A / Shutterstock
Wyroby świąteczne to nie tylko typowe dekoracje czy ozdoby choinkowe. Aby mieszkanie było spójnie udekorowane na święta Bożego Narodzenia, warto zadbać nie tylko o obecność choinki, wieńce, stroiki czy lampiony świąteczne, ale także o takie elementy wystroju wnętrz, jak obrusy świąteczne, tekstylia świąteczne do sypialni, czy koce bądź narzuty ze świątecznymi motywami. Podczas wigilii czy rodzinnego obiadu w Boże Narodzenie miło będzie zasiąść przy stole przykrytym obrusem, najlepiej śnieżnobiałym lub w kolorze ecru, ozdobionym delikatnymi motywami świątecznymi. Do przykrycia świątecznego stołu można też użyć odświętnej serwety – równie dobrze, jak biała, sprawdzi się serweta w kolorze czerwieni, zieleni, czy granatu. Ciekawą alternatywą może być świąteczny bieżnik przerzucony przez środek stołu, albo na przykład filcowe podkładki z wyciętymi świątecznymi motywami. Kanapa, na której będziemy odpoczywać w święta, z pewnością będzie się świetnie prezentowała przykryta świąteczną narzutą. A czyż nie będzie przyjemnie po całym dniu świętowania położyć się w pościeli z motywami reniferów Świętego Mikołaja czy śniegowych gwiazdek?
Stół wigilijny dekoracja (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Unsplash.com/Libby Penner
Dekoracje i ozdoby bożonarodzeniowe zdecydowanie wprowadzają do naszych wnętrz świąteczny nastrój. Pierwszym akcentem, pojawiającym się w domu i zwiastującym rychłe nadejście Bożego Narodzenia, jest wieniec adwentowy, ale z powodzeniem możemy też skorzystać z wieńca do zawieszenia na drzwi – wówczas już od progu powita nas świąteczna atmosfera. Taki wieniec można kupić gotowy, jednakże samodzielnie wykonany może być równie piękny i stanowić powód do dumy. Najważniejszą bożonarodzeniową ozdobą jest oczywiście choinka, która zwykle zajmuje honorowe miejsce w salonie. Przyozdobiona zgodnie z naszymi upodobaniami, strojna w światełka choinkowe, przyciąga wzrok domowników i gości. Nie musi być jednak jedyną dekoracją świąteczną w naszym mieszkaniu. Warto pomyśleć o bożonarodzeniowych stroikach. Jest wiele pięknych gotowych stroików w sklepach, jeśli jednak wykonamy taki stroik samodzielnie, będzie on dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy. Przy przygotowywaniu świątecznego stroika warto wykorzystać naturalne materiały, takie jak zielone gałązki świerku, szyszki (mogą być pomalowane na biało, srebrno czy złoto farbą w sprayu), orzechy, korę cynamonu albo suszone plastry pomarańczy. Świąteczną atmosferę podkreślą też świece, które dobrze jest ozdobić świątecznymi motywami, np. przewiązać wstążką z zatkniętą pod nią gałązką świerku czy okleić dookoła laskami cynamonu. Światełka choinkowe, w szczególności lampki LED, można wykorzystać nie tylko do rozświetlenia choinki, ale także użyć ich do wykonania świątecznego lampionu. Można je na przykład wepchnąć do pustej butelki po winie (umytej i pozbawionej etykiety), ale można też nimi wypełnić szklane naczynie, wkładając pomiędzy nie pomalowane na srebrno szyszki i orzechy. Natomiast na półce lub kominku dobrze jest posadzić (najlepiej własnoręcznie wykonanego) bożonarodzeniowego skrzata. Z pewnością z zapałem będzie pilnował świątecznej atmosfery w naszym domu!
Skrzaty świąteczne. Zdjęcie ilustracyjne istock / Liudmila Chernetska
Zobacz też: Ozdoby choinkowe - aktualnie modne są zabawki choinkowe, które zastępują bombki